ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Komiža je najväčšie mesto na ostrove (má 2500 obyvateľov). Tí sa živia predovšetkým poľnohospodárstvom. Pestujú vínnu révu, ovocie a zeleninu. Rastie tu aj rohovník obyčajný. Ďalšie významné odvetvie je rybolov a spracovanie rýb. V poslednej dobe sa tu rýchlo rozvíja aj cestovný ruch. V Komiže si môžete pochutnať na výborne upravených rybách a miestnych vínach. Špecialitou, ktorú môžete ochutnať len tu, je tzv. him. Jedná sa o cukrovinku z datlí.

História a pamiatky v Komiži

Komiža je stará obec. Prvé zmienky pochádzajú z 12. storočia. V 13. storočí postavili benediktýni na vyvýšenine nad obcou kláštor sv. Mikuláša (Sveti Nikola), ktorý je dnes hlavnou dominantou okolia. Okrem starého románskeho kostolíka tvorí jadro kláštora veľký päťloďový kostol zo 16. -17. storočia. Kláštor bol opevnený, dochovali sa dve románske hranolové veže. Veža nad priečelím chrámu bola premenená na zvonicu. Každoročne na sv. Mikuláša (tj. 6. decembra), ktorý je aj Dňom mesta Komiža, prebiehajú veľké oslavy, ktorých vyvrcholením je tradičné spálenie starej lode ako obeť svätému Mikulášovi, vyjadrujúce poďakovanie tunajších rybárov za ochranu.

Za návštevu stojí tiež renesančný mariánsky kostol Gospa Gusarica (Panna Mária "Pirátka"). Svoj názov dostal podľa toho, že v minulosti piráti (gusari) niekoľkokrát ulúpili tunajší vzácny mariánsky obraz, ten sa však vždy ako zázrakom zase vrátil späť. Kostol zo 16. -17. storočia je zaujímavý ako architektonicky, tak i vybavením interiéru. Nájdete tu napr. najstaršie varhany v Dalmácii (zo 17. storočia). Kostol stojí v tesnej blízkosti mora na severozápadnom okraji mesta.

Prístavu dominuje pevnosť (kaštel) z konca 16. storočia, v ktorej je dnes umiestnené rybárske múzeum. Tunajšia moreplavba má veľmi starú tradíciu. Preslávený je tunajší typ rybárskej lode - tzv. falkuša. Jedná sa o deväťmetrovú plachetnicu s piatimi veslami, na ktorej sa rybári mohli vydať aj na otvorené more. Predposlednú falkušu je možné vidieť ako exponát v miestnom múzeu.

Na námestí Škor stojí trojposchodový palác rodiny Zankiov (pôvodne Zanchiov), miestne zvaný Zankota, pochádzajúci z 1. polovice 18. storočia. Zankiovia patrili k významným bohatým rodinám v Komiži, patrila im väčšina pozemkov na ostrove Sveti Andrija - Svetac.

Vodné športy v Komiži

V Komiži je potápačský klub a skvelé podmienky pre jachting a športový morský rybolov (okolité vody sú známym loviskom langúst). Bohaté sú aj možnosti ďalších športových aktivít a vodných atrakcií.