Vyhľadať na webe

s

Vrboska je pôvodne rybárska dedina ležiaca v úzkej, hlbokej zátoke na severnom pobreží ostrova Hvar. Je dobre dostupná po ceste zo Stari Gradu. Na rozdiel od Hvaru a Stari Gradu sa jedná o letovisko kľudnejšieho rázu, s množstvom príjemných, tienistých pláží. Letovisko je dobre vybavené pre turistov, ktorí chcú prežiť pokojnú dovolenku.

Prvé zmienky o osade spadajú do 15. storočia. Vrboska bola často terčom pirátskych a tureckých útokov. Dnešná podoba je výrazne renesančná, s typickými mostíkmi cez zátoku a jej ramená - evokuje Benátky. Horizontu dominuje kostol Panny Márie pochádzajúci z druhej polovice 16. storočia pripomínajúci malú pevnosť. K tomuto účelu bol aj postavený - ako miesto úkrytu obyvateľov pred pirátmi. V súčasnej dobe sa využíva aj ako rozhľadňa s prekrásnym výhľadom do kraja.

Veľkým prekvapením môže byť na tak malú obec bohatá zbierka obrazov talianskych majstrov. V kostole Sv. Vavrinca nájdeme diela od Veronesa, Tiziána a niektorých ďalších.

Z Vrbosky môžete pohodlne cestovať po celom ostrove, navyše je tu možnosť pohodlne loďou navštíviť cez Hvarský kanál ostrov Brač. Obyčajne sa pláva do mestečka Bol, kde je vyhlásená pláž Zlatni rat.

Pláže Vrboska

V okolí Vrbosky je niekoľko pláží, väčšinou kamienkových, alebo skalnatých. Najobľúbenejšia je pláž v zátoke Soline východne od centra Vrbosky. Na severnej strane pobrežia sa nachádza kemp Nudist. Pri ňom je menšia kamienková FKK pláž, dostupná aj mimo tento kemp.