Vyhľadať na webe

s

Ak máte chuť zmiznúť od preplnených pláží a davu turistov, dedinka Povlja na ostrove Brač je ideálnym miestom. Z tejto strany je Brač pomerne členitý, takže môžete využiť možnosť kúpania v ľudoprázdnych zátokách. Ale nebojte sa, nájdete tu aj všetky aktivity, ktoré turistov lákajú k chorvátskemu moru, takže nemusí byť len výletným, ale aj pobytovým miestom.

V kúzelnej zátoke vzdialenej cca 10 km od Sumartinu (kam sa dostanete trajektom z Makarskej) je rozložená dedinka Povlja, ktorá vznikla podľa dochovaných nálezov už v dobe prítomnosti Rimanov na chorvátskom území. Meno získala po svojom rímskom vlastníkovi Paulianisovi (teda Paulia). Ak budete vedieť kde (a ústretoví domorodci Vám to ukážu), nájdete tu pozostatky antických hospodárskych stavieb, ktoré sú súčasťou dnešnej zástavby.

Z historického hľadiska za zmienku a návštevu stojí kostol sv. Krstiteľa na kopci nad dedinou. Kostol bol postavený na mieste ranno-kresťanskej baziliky. Dnešný hlavný oltár kostola stojí nad ranno-kresťanskou krstiteľnicou, kde sú viditeľné fragmenty fresiek. Na rovnakom kopci bol v polovici 11. storočia založený benediktínsky kláštor spojený s pohnutou históriou ostrova Brač a inváziou Benátčanov do Chorvátska. Ak vystúpite ku kostolu, odmenou vám bude aj pohľad na Biokovo, pri dobrej viditeľnosti je odtiaľ vidieť aj vrchol sv. Jure (1761 m), cez Bračský kanál ostrov Hvar apod. Na pamiatku si môžete odniesť napríklad soľničku z bračského mramoru – pamiatku na slnečné Chorvátsko.