Vyhľadať na webe

s

V kúzelnej zátoke vzdialenej cca 10 km od Sumartinu (kam sa dostanete trajektom z Makarskej) je rozložená dedinka Povlja, ktorá vznikla podľa dochovaných nálezov už v dobe prítomnosti Rimanov na chorvátskom území. Meno získala po svojom rímskom vlastníkovi Paulianisovi (teda Paulia). Ak budete vedieť kde (a ústretoví domorodci Vám to ukážu), nájdete tu pozostatky antických hospodárskych stavieb, ktoré sú súčasťou dnešnej zástavby.

Z historického hľadiska za zmienku a návštevu stojí kostol sv. Krstiteľa na kopci nad dedinou. Kostol bol postavený na mieste ranno-kresťanskej baziliky. Dnešný hlavný oltár kostola stojí nad ranno-kresťanskou krstiteľnicou, kde sú viditeľné fragmenty fresiek. Na rovnakom kopci bol v polovici 11. storočia založený benediktínsky kláštor spojený s pohnutou históriou ostrova Brač a inváziou Benátčanov do Chorvátska. Ak vystúpite ku kostolu, odmenou vám bude aj pohľad na Biokovo, pri dobrej viditeľnosti je odtiaľ vidieť aj vrchol sv. Jure (1761 m), cez Bračský kanál ostrov Hvar apod. Na pamiatku si môžete odniesť napríklad soľničku z bračského mramoru – pamiatku na slnečné Chorvátsko. 

Premýšľate, čo darovať svojim blízkym na Vianoce?

Darujte im letnú dovolenku v Chorvátsku v podobe vianočného darčekového poukazu. Pripravíme vám poukaz na vybraný pobyt alebo si môžete zakúpiť poukaz na určitú čiastku podľa vášho želania. Poukazy na čiastku môžete uplatniť na akýkoľvek pobyt do 15. 9. 2024.