Vyhľadať na webe

Tip: Jednoduchý výraz nájdem ľahko, napríklad Hvar alebo počasie

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Sviatok Sv. Klimenta

Svätý Kliment bol patrónom niekdajšieho biskupstva a neskôr i mesta Makarská. Makarská je obľúbené turistické stredisko na pobreží Chorvátska, vždy spojené s námorníkmi a rybármi. Práve ich patrónom je Sv. Kliment. Je ich ochrancom pred búrkami a vetrami.

Oslavy na jeho uctenie začínajú 19. novembra bohoslužbou a cirkevnými obradmi v kostole Sv. Marka. 20. novembra je pred očami veriacich, za zvukov chorvátskej hymny a cirkevných piesní otvorená rakva s pozostatkami Sv. Klimenta. Tie sú potom vyňaté a v procesii nesené ulicami mesta. Tisíce Chorvátov každoročne sprevádza ostatky svätca mestom.

V priebehu roka sú kľúče od rakvy Sv. Klimeta údajne už po 300 rokov uschované u predstaviteľov mesta, ktorí ich farárovi kostola Sv. Marka odovzdajú vždy pred obradmi a po vrátení pozostatkov do rakvy je opäť prevezmú do úschovy.

Cirkevné slávnosti sú spojené aj s akciami civilnými. Poriadajú sa koncerty vážnej i ľudovej hudby, zábavné programy pre širokú verejnosť. Ak teda zablúdite do Makarskej inokedy než v sparnom lete, milo vás prekvapí.

Vyberte si zo širokej ponuky apartmánov po celom pobreží Chorvátska!

Destinácie Chorvátska na mape