Vyhľadať na webe

s

Pažské čipky sú chránené a certifikované ako pôvodný chorvátsky výrobok. Na začiatku 20. storočia sa pod vplyvom krajkárskej školy oddeľujú čipky od úžitkových predmetov (záclony, lôžkoviny apod.) a vzniká tak samostatný ozdobný predmet, ktorý sa zachoval dodnes.

Pažské čipky sa šijú ihlou a vznikli za renesancie. Jedným zo základných tvarov pažských čipiek je retičela, štvorcový priestor zarezaný do plátna a vyplnený niťami ako pavučina, do ktorého sa zvláštnou technikou vyšívajú rôzne obnovné motívy. Tejto práci Pažanky hovoria "paški teg", čo znamená ženská ručná práca. Možno ich uvidieť na dámskych košeliach a šatkách, ktoré sa nosia na hlave. Na starobylom typu dámskeho rúcha, ktoré sa utváralo v 15. storočí, sa pažské čipky vypracovávali bez kreslenej predlohy, mladé krajkárky preberali predlohu od svojich matiek a babičiek.

Vyšívanie čipiek je pracná, zdĺhavá a nimravá práca, ktorá vyžaduje veľa trpezlivosti, presné oko a pokojné a čisté ruky. Výroba čipky s priemerom cca 10 cm zaberie 10 až 12 dní intenzívnej práce. Tomu zodpovedá aj cena pažských čipiek: cena čipky s priemerom 10 cm sa pohybuje okolo 450 - 500 HRK.

Každoročne sa v meste Pag okolo 20. júna koná festival pažskej čipky.

Pažské čipky vyrába majiteľka domu Bepo.

Premýšľate, čo darovať svojim blízkym na Vianoce?

Darujte im letnú dovolenku v Chorvátsku v podobe vianočného darčekového poukazu. Pripravíme vám poukaz na vybraný pobyt alebo si môžete zakúpiť poukaz na určitú čiastku podľa vášho želania. Poukazy na čiastku môžete uplatniť na akýkoľvek pobyt do 15. 9. 2024.