Vyhľadať na webe

s

Povljana sa na dnešnom mieste nachádza od polovice 15. storočí. V tej dobe bol podľa historických dokladov posvätený kostol sv. Mikuláša. Súčasný kostol sv. Juraja bol vybudovaný a posvätený v 17. storočí.

Pred príchodom Chorvátov do oblasti Povljany v 7. storočí žilo na tomto území románske obyvateľstvo, ktoré bolo skoro potlačené. Počet obyvateľov sa pohyboval medzi 200 až 300. Od 17. storočí prichádzalo do Povljany mnoho obyvateľov z mesta Pag. Boli to prevažne pažští roľníci, ktorí pracovali pre bohatých veľkostatkárov z mesta Pag. Pretože sa im nehodilo denne dochádzať do Povljany a po práci sa zase vracať, niektorí zostali v Povljaně nadobro. V súčasnosti v Povljane žije okolo 720 obyvateľov.

Historické pamiatky v Povljane

V Povljane nájdete dva kostoly:

  • Kostol sv. Martina - prvá zmienka o ňom je z roku 1335. Kostol je stredne veľký, so základmi o rozmeroch 4,25 x 6,90 m a do súčasnosti sa dobre dochoval. Stojí na samote uprostred polí. Z nálezov z jeho blízkosti vyplýva, že okolo neho bol cintorín. Je zasvätený patrónovi Povljany.
  • Kostol sv. Mikuláša - má pozdĺžny tvar a rozmery 11,80 x 4,75 m. Historici tvrdia, že tento kostol je vlastne adaptáciou iného, o veľa staršieho kostola. V ranom stredoveku podľa historických dokladov bol častokrát opravovaný a prestavovaný. Kostol je dodnes funkčný.