ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

V 19. a 20. storočí mal Trstenik dôležitú dopravnú úlohu pre vinárstvo. Z viníc na strmých južných svahoch Pelješacu boli hrozná vínnej révy prevážané na osloch buď na spracovanie do Potomje, vinárskej dediny vo vnútrozemí, alebo priamo do prístavu v Trsteniku, odkiaľ boli ďalej vyvážané do SplituDubrovníka  a Talianska.

Vinárstvo kráľa Chardonnay

Na výborné víno narazíte v Trsteniku snáď na každom kroku. Okrem mnohých menších vinárov sa v Trsteniku nachádza vyhlásené rodinné vinárstvo Grgić vina. Majiteľ vinárstva Miljenko Grgić je svetovo známym výrobcom vín Chardonnay a Zinfandel.

Chorvátsky rodák z Pelješacu žil dlhú dobu v Kalifornii a po vzore svojich predkov zasvätil aj on svoj život vinárskej tradícii. Grgić bol prvým vinárom, ktorému sa podarilo na svetových súťažiach poraziť francúzskych vinárov. Grgićovo Chardonnay Chateau Montelena vyhralo v roku 1973 prvenstvo ako najlepšie víno na svete. Od tých čias býva Grgić označovaný za "kráľa Chardonnay". Aj v nasledujúcich rokoch víťazil Grgić so svojimi vínami na mnohých svetových súťažiach.

Zo svojho rodného Pelješacu poznal Grgić veľmi dobre červené víno Plavac Mali. Tvrdil, že Plavac mali je rovnakým druhom ako kalifornská odroda Zinfandel. Grgićovu odbornú znalosť potvrdil aj vykonaný výskum týchto odrôd viniča. Počas rozborov DNA bolo vedecky preukázané, že je Zinfandel skutočne genetickým potomkom odrody Plavac Mali.

Hoci založil Grgić svoje vinárstvo Grgich Hills Estate Napa Valley v Kalifornii, nezabudol ani na svoj rodný kraj. V Trsteniku na juhovýchodnom cípe zátoky založil rodinné vinárstvo Grgić vina, ktoré sa špecializuje najmä na známe červené víno Plavac Mali a biele víno odrody Pošip. Práve červené víno Plavac Mali pochádza priamo z vinohradov v Trsteniku.