Vodice majú okolo 9 000 obyvateľov. Stredozemná klíma Vodíc znamená, že teplota v lete je medzi 26 až 30 stupňami a v zime medzi 5 až 10 stupňami. Či sa jedná o odpočinok na pláži, poznávanie prírodných krás či históriu a kultúru, Vodice a ich okolie majú každému čo ponúknuť.
Vo Vodiciach ponúkame ubytovanie v častiach Blata (blízko pláže Plava plaža), Lovetovo a v časti Srima, ktorá v posledných rokoch zaznamenala veľký turistický rozvoj.
Mnoho obchodov, reštaurácií, v hoteli Imperial v blízkosti apartmánov tanečné večery, diskotéka, bary, zmenárne, atrakcie pre deti, výlety loďou.
Okruhliakové pláže s pozvoľným vstupom do mora, betónové móla.
Pláž pred hotelom Imperial ponúka atrakcie pre deti a tenisové ihrisko. Na 4 km dlhej pláži Plava plaža (Plava znamená modrá) môžete stráviť celý deň (alebo aj večer). Pláž bola ocenená modrou vlajkou. Tú si zaslúžila pre čistotu mora a svoju upravenosť. Pozdĺž pláže rastie pekný borovicový les, v ktorom sa nachádzajú reštaurácie a bary. Borovice ponúkajú útočisko pred silným poludňajším slnkom. Funguje tu tiež škola potápania.
Návšteva katedrály Sv. Jakuba v Šibeniku, zapísanej na zozname UNESCO, návšteva vodopádov v národnom parku Krka (autom alebo loďou zo Šibenika), lodný výlet do národného parku Kornati a prírodného parku Telašćica.
Možnosti výletov nájdete v sekcii Výlety Vodice.
Tenisové kurty, vodné športy, tobogán, minigolf, plážový volejbal, požičovňa vodných bicyklov.
Oblasť dnešného mesta Vodice bola obývaná už v 4. storočia pred n. l. Viedli tadiaľ rímske obchodné cesty, od Iaderu (Zadar), cez Arauzonu, až do Saloni. V 13. storočí sa v týchto miestach začínajú stavať domy, kostoly a zámky. V 15. storočí zahnala turecká armáda Chorvátov do Vodíc. V 15. a 16. storočí vybudovali ľudia okolo svojho nového obydlia vysoký múr s tromi vežami. Neskôr, keď už obranné múry nebolo treba, ľudia využili jeho kamene a stavali z nich domy. V dnešnej dobe múr a veže už neexistujú. Vodice zostali jediným mestom v okolí, ktoré nebolo pod tureckou nadvládou, a to vďaka malému zázraku: 4000 vojakov tureckej armády bolo pripravených zaútočiť na Vodice, keď sa na mori nečakane objavila loď zo Zadaru a pomohla Vodiaciam v boji proti Turkom. Ale nie vždy spolu Turci a Chorváti bojovali - často vznikali priateľstvá, niekedy dokonca došlo aj na svadbu. Turecká armáda odchádza definitívne z mesta až koncom 18. storočia, obyvatelia Vodíc odkladajú meče a vracajú sa k pestovaniu viniča a olív.
V meste Vodice môžete nájsť niekoľko pekných kostolov. Kostol sv. Kríža, bol postavený začiatkom 15. storočia. Jednoduchá budova postavená v gotickom štýle slúžila prvým obyvateľom Vodíc na omše a poslednú rozlúčku so zosnulými. Od 18. storočia majú Vodice druhý kostol sv. Kríža. Jedná sa o dielo dalmatínskeho barokového majstra Ivana Skoka. Interiér kostola zdobia fresky maliara E. Morreti Varresa.
V 17. storočí si tu šľachtická rodina Fondra zo Šibeniku postavila netradičné letné rodinné sídlo - trojposchodovú vežu zvanú Čorić kula. K stavbe bol použitý slávny biely kameň z ostrova Brač. Na veži je v znaku helma s korunkou a husou.
Domy sa vo Vodiciach stavali tak, aby ulice boli čo najužšie, a to kvôli obrane. Narazíte tu na ulice tak úzke, že sa tu dvaja ľudia idúci vedľa seba nezmestia.
V susednom Šibeniku bola počas 15. a 16 storočia postavená najvzácnejšia sakrálna stavba - Katedrála sv. Jakova. Katedrála je zapísaná do zoznamu UNESCO. Je obdivovaná pre zvláštnu, neobvyklú kombináciu gotického a renesančného štýlu. Bola postavená z bieleho kameňa z chorvátskych ostrovov, ktorý si svoju belosť zachoval až do dnešných dní. Stavbu kostola počas dvoch storočí viedli traja hlavní architekti, vrátane slávneho staviteľa Josipa Juraja Dalmatinca.
V okolí Vodíc sa nachádzajú štyri zaujímavé archeologické náleziská. Prvý z nich, Velika Mrdakovica, je vlastne Arauzona, osada zo 4. storočia pred n. l., o ktorej sa vo svojich cestopisoch zmieňuje už rímsky prírodopisec Plinius. Vzácne sklenené nádoby z tohto náleziska môžete nájsť v Múzeu mesta Šibenik. Pod kopcom, na ktorom sa nachádzala pôvodná osada, stojí stavba z kameňa, ktorá slúžila pre zachytávanie podzemnej vody. Zaujímavá je tiež Rakitnica, osada zo 13. storočia. Zachovala sa tu pec, v ktorej starí Rimania kedysi dávno pálili strešné tašky. V dedine Srima zase nájdete základy baziliky z 6. storočia.
Vodice sú ideálnym východiskovým bodom k úchvatným národným parkom. Národný park Krka vás prekvapí krásou svojich vodopádov a bujnou vegetáciou. Národný park Kornati je prístupný len loďou, z ktorej paluby si vychutnáte pohľady na desiatky ostrovčekov a útesov. Podľa legendy vznikli Kornati z bielych kameňov, ktoré ostali pánovi Bohu po dokončení sveta - pretože nevedel, ako s nimi naložiť, hodil je ledabolo za seba. S národným parkom Kornati susedí ešte prírodný park Telašćica s majestátnymi skalnými útesmi a slanovodným jazerom. Neďaleko mesta Vodice nájdete aj najväčšie chorvátske sladkovodné jazero - prírodný park Vranské jazero, s množstvom vodného vtáctva.
Na ostrovčeku Prvić blízko Vodíc sa nachádza múzeum s vynálezmi renesančného vedca Fausta Vrančić (1551-1617). Je autorom päťijazyčného slovníka a vynálezcom. Niektoré z vynálezov postavených podľa autorových kresieb sú tu aj vystavené.
Od roku 2006 ponúkajú Vodice návštevníkom tiež Morské akvárium a múzeum. Prezrieť si tu môžete staré rybárske nástroje a lode, ale aj historické predmety vylovené z morského dna. V akváriách uvidíte na 50 druhov rýb.
Vodice sú známe pre svoje hudobné festivaly. Okrem chorvátskej populárnej hudby sa tu počas leta koná aj letný jazzový festival a tzv. Sunbreez festival house hudby, ktorý trvá štyri dni a štyri noci.
Darujte im letnú dovolenku v Chorvátsku v podobe vianočného darčekového poukazu. Pripravíme vám poukaz na vybraný pobyt alebo si môžete zakúpiť poukaz na určitú čiastku podľa vášho želania. Poukazy na čiastku môžete uplatniť na akýkoľvek pobyt do 15. 9. 2024.