ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Naproti letovisku Sv. Filip i Jakov leží ostrov Pašman. Moru medzi Pašmanom a pevninou sa hovorí Pašmanský kanál. V tomto úzkom páse mora navyše leží niekoľko menších ostrovčekov, na ktoré je z pevniny pekný výhľad a možno ich využiť aj ako cieľ pre výlety prenajatým člnom. Najväčším z nich je ostrovček Babac, vzdialený od pevniny asi 600 m. Je to jediný obývaný ostrovček v Pašmanskom kanáli. Ďalšími ostrovčekmi sú: Turanj, Muntan, Mali a Veli Dužac, Čavatul, Frmić, Planac a Sveta Katarina. Pašmanský kanál je každoročne taktiež dejiskom pretekov v plachtení.

Vybavenie

Reštaurácie, pizzerie, kaviarne, pekárne, bankomaty, zmenárne (v turistických agentúrach), lekáreň, pošta, požičovňa člnov.

Obchody - Konzum priamo v letovisku Sv. Filip i Jakov, Lidl v susednom Biograde n. Moru. V obchodoch je možné platiť aj kartou.

Na pláži je požičovňa vodných bicyklov, detské ihrisko s preliezačkami, ihrisko pre plážový volejbal, bary a reštaurácie.

Pláže

V letovisku sa nachádza cez kilometer dlhá pláž Iza Banja s pozvoľným vstupom do mora. Z veľkej časti sa jedná o pláž okruhliakovú, ale v južnej časti letoviska sa na pláži nachádza piesok. Táto piesočná pláž je vhodná najmä pre rodiny s malými deťmi. Pláž je rozdelená širokými betónovými mólami a v niektorých častiach ju lemuje borovicový porast, takže ponúka aj príjemný tieň. Na pláži sú k dispozícii aj sprchy a kabínky na prezlečenie. Pláž Iza Banja bola ocenená "Modrou vlajkou" - symbolom čistoty.

Šport

Plávanie, potápanie, plážový volejbal, futbal, tenis, cyklistika, turistika.

Výlety

Možnosti výletov nájdete v sekcii Výlety Sv. Filip i Jakov.

Sv. Filip i Jakov je tiež ideálnym východiskovým miestom pre výlety k vodopádom na rieke Krka a do národného parku Kornati.

História mestečka Sv. Filip i Jakov

Už pred tromi tisíckami rokov existovala na území dnešného mestečka Sv. Filip i Jakov malá liburnská osada (Liburnové bol ilyrský kmeň obývajúci Liburniu, tj. pobrežné územie v dnešnom Chorvátsku medzi riekami Rasa a Krka). Pozostatky hradieb a hrobov z tejto doby možno dnes vidieť v múzeu v 3 km vzdialenom Biograde na Moru.

V 1. storočí n. l. prišli na toto územie Rimania, ktorí tu postavili množstvo budov a víl, predovšetkým pre vyslúžených rímskych vojakov. Na neďalekom malom ostrovčeku Frmić sa zachovali pozostatky rímskeho opevnenia a antický vodný rezervoár - v tejto dobe slúžil cca 100 m široký skalnatý ostrovček ako krátkodobé prístavisko lodiam, aby tu počkali na oslabenie inak veľmi silných morských prúdov v Pašmanskom kanáli (v 17. storočí potom ostrovček slúžil ako pohrebisko obetí moru).

S príchodom Chorvátov v 7. storočí získava mestečko Sv. Filip i Jakov na význame, predovšetkým vďaka blízkosti Biogradu na Moru, kráľovskému mestu.

V 12. storočí bol na tomto mieste postavený aj kostolík zasvätený svätému Filipovi a Jokovovi, podľa ktorých bolo mestečko v 15. storočí tiež pomenované.

Kultúrne zaujímavosti

Počas hlavnej letnej sezóny (tj. júl a august) sa tu konajú rôzne kultúrne a športové podujatia, slávnosti a festivaly. Usporadúvajú sa napr. hudobné rybárske večery, pri ktorých možno vyskúšať výborné miestne špeciality.

16. augusta je sviatok Sv. Roka, ochrancu obce Sv. Filip i Jakov. V tento deň sa koná omša a procesia v kostole Sv. Roko z 11. storočia, vzdialenom cca 1,5 km od centra mestečka. Cez deň sú organizované športové preteky, vo večerných hodinách tzv. "Filipiánska noc" - slávnosť s domácimi špecialitami a ohňostrojom na pláži.