ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

VIDEOMobilní domky Klanac

Mobilní domky 130–200 m od hezké písečné pláže Klanac.

Více informací... Přehrát

Pôvodne bol Tkon rybárskou dedinou s tradičným výlovom mušlí "kun" (tzv. kunjka) v úzkom Pašmanskom kanáli, oddeľujúcim ostrov od pevniny. Tieto mušle sú teda miestnou špecialitou, ktorú počas svojej dovolenky v Tkone určite vyskúšajte.
 
Centrum Tkonu sa nachádza v okolí trajektového prístavu. Pri potulkách letoviskom narazíte na niekoľko reštaurácií, cukrární, tržnicu i obchody. Nechýbajú tu ani atrakcie pre deti. Na kopci Kalvarija nad Tkonom stojí kostolík Panny Márie Sedembolestnej (Crkva Gospa od sedam žalosti) z 18. storočia - pekný cieľ pre rannú či večernú prechádzku. Priamo v meste nájdete ďalšie historické pamiatky.

Vybavenie

Reštaurácie, bary, cukráreň, obchody, tržnica, turistická agentúra, stánky so suvenírmi, banky, bankomaty, lekáreň, kostoly, zábavný park pre deti, požičovne bicyklov, kajakov, skútrov, štvorkoliek (squad), vodných bicyklov, člnov a stand-up peddalingu.

Najbližšia čerpacia stanica je v Biograde na Moru (hneď pri trajektovom prístave) a v obci Preko (28 km) na ostrove Ugljan (dostupný cez most).

Piesočné pláže v Tkone

Čo láka návštevníkov do Tkonu a na ostrov Pašman vôbec, sú plytké zátoky s krásnymi piesočnatými plážami. Priamo v Tkone ich nájdete hneď niekoľko. Tie najkrajšie sú z prístavu smerom na juhovýchod. Jedná sa (v tomto poradí) o voľne prístupné piesočné pláže Tkon, PlažineKlanac.

V letovisku Tkon nájdete tiež piesočnú pláž pre psov - nachádza sa pred kempom Sovinje v zátoke Bartovica. Pri pláži je parkovisko a na pláži sa nachádza plážový bar/bistro s terasou s krásnym výhľadom na more. Ponúkajú jedlá rýchleho občerstvenia - šaláty, vyprážané kalamáre, jedlá z mäsa na grile, špagety a pod.

Na konci Tkonu je nudistická piesočná pláž Sovinje, ktorá však patrí autokempu a vstup na ňu je spoplatnený. Ak sa vám však páči kúpanie v štýle FKK, aj takú možnosť v Tkone nájdete.

Prevažná časť turistov však zostáva na pevnine. Tí, ktorých neodradí krátky presun trajektom na Pašman, sú tak odmenení väčším súkromím na týchto plážach.

Reštaurácie Tkon

V Tkone môžete vyberať z niekoľkých dobrých reštaurácií. Vyskúšajte aspoň tieto:

Odporúčame

  • Restaurant Sovinje - dobrá reštaurácia pri trajektovom prístave, terasa s krásnym pohľadom na more, majú širokú ponuku výborných jedál, predovšetkým výborne upravené ryby za priaznivé ceny.
  • Konoba Leut - dobrá reštaurácia na pokrmy z rýb a morských plodov (čerstvé ryby), umiestnenie blízko prístavu, ale ďalej od mora.
  • Ga-Ga Bar - dobrý bar hneď pri pláži v centre Tkonu, výborné koktaily, možnosť posedenia pri stoloch priamo v mori.

Šport

Turistika, cyklistika, plávanie, stand-up pedaling, tenis.

Pešia turistika v okolí Tkonu

Vrch Pustograd

Pustogradský vrch sa nachádza blízko piesočnej zátoky Zaklopica na juhu Pašmanu. Počas leta je v zátoke v prevádzke konoba. Na kopci sa nachádzajú pozostatky pevnosti zo 6. storočia, ktorá slúžila na monitorovanie Pašmanského a Zadarského kanála. Bola postavená z veľkých kamenných blokov s malými otvormi pre strieľne. Pod kopcom predtým bývala osada, ktorej obyvatelia sa tu schovávali pred pirátmi a ďalšími útočníkmi. Pevnosť Pustograd je zapísaná v registri kultúrnych hodnôt Chorvátska. Značený turistický chodník vedie od prístavu v Tkone, väčšinou okolo mora a je dlhý 4 km. Z kopca sú pekné výhľady na Pašmanské pobrežie.

Vyhliadka Straža

Udržiavaný turistický chodník vedie z Tkonu na vyhliadku Straža nad Tkonom. Výšľap trvá asi 45 minút. Začiatok chodníka je označený na informačnej tabuli v mieste vedľa obchodu Bure. V určitej časti sa chodník pripojí k makadamovej ceste vedúcej k vrcholu, kde sa nachádza nemecký bunker z 2. svetovej vojny. Samotná rozhľadňa bola dôležitým miestom, odkiaľ bol sledovaný Pašmanský a Zadarský kanál. Dnes si odtiaľto vychutnáte nádherný panoramatický výhľad.

Ugrinića Dvori

Pešo alebo na bicykli môžete z Tkonu vyraziť na cestu vedúcu k pamätnému miestu Ugrinića Dvori. Nachádzajú sa tu pozostatky kamennej pevnosti zo 16. storočia, postavenej šľachtickým rodom Ugrini. Dĺžka trasy je 4,8 km. K pevnosti Dvori môžete dôjsť aj z chodníka vedúceho k vyhliadke Straža. Pevnosť je obklopená impozantnou stenou a slúžila na ubytovanie vojenských posádok a predkov dnešných obyvateľov Ugriniće. Rozprestierala sa na dvoch podlažiach. V prízemí boli hospodárske priestory, kuchyňa a pracovný priestor. Na poschodí bol obytný priestor pre hospodára s oltárom, kde aj dnes môžete vidieť kresťanské symboly. Ugrinića dvori je pamätníkom vrcholného kamenárstva. Pevnosť je zapísaná v Registri kultúrnych pamiatok Chorvátska.

Zaujímavosti v Tkone

Kláštor Ćokovac

Milovníkom histórie odporúčame navštíviť benediktínsky kláštor sv. Kuzmy a Damijána (Benediktinski samostan sv. Kuzme i Damjanana kopci Ćokovac, odkiaľ je (hlavne podvečer) krásny výhľad na Tkon i Biograd na Moru. Ku kláštoru z 12. storočia sa dostanete autom po asfaltovej ceste z vedľajšej dediny Ugrinić. Vstup do kláštora je možný vo všedné dni medzi 16 a 18 hod.

Rybárska noc

Už od roku 1986 sa v Tkone každoročne 15. augusta koná tzv. Rybárska noc. Pokiaľ v túto dobu zavítate do Tkonu, môžete sa tešiť na červené víno, pokrmy z rýb, mušlí a ďalšie špeciality, a to všetko pri počúvaní tradičných kapiel. Pri tejto slávnosti sú tu organizované aj rôzne hry a súťaže - napríklad turnaj v bowlingu alebo lotérie.

Regata Đir po kanalu

Pašmanský kanál sa každoročne vždy v júli stáva dejiskom pretekov v plachtení známym ako Regata Đir po konalu. Preteky zhromažďujú stovky drevených člnov, plachetníc a kajakov. Po skončení regaty v Pašmanskom kanáli nasleduje vyhlásenie víťazov, večera v tradičnom štýle a tradičnými spevmi chorvátskych klap (mužských speváckych zborov).

Pašman a Ugljan

Ostrov Pašman sa radí medzi ostrovy zadarského súostrovia. Jeho rozloha je púhych 63 km2. Predtým býval spojený s ostrovom Ugljan, ale v roku 1883 bola vybudovaná úžina Ždrelac a v mieste úžiny bol postavený most. Úžinou vedie trasa trajektov na ostrovy Iž, Dugi otok a Rava. Počas pobytu v Tkone teda môžete ľahko preskúmavať nielen ostrov Pašman, ale aj Ugljan.