ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s
Preko je s pevninou spojené trajektom zo Zadaru. Spoje sú časté a plavba trvá len 25 minút. V okolí Preka sa pestuje vinič a olivovníky. Miestna krajina je ako stvorená k nenáročnej cyklistike či turistike - z letoviska vedie niekoľko pekných trás pre bicykle či pre peších.
 
Ostrov Ugljan je spojený mostom Ždrelac s ostrovom Pašman. Počas svojej dovolenky teda môžete ľahko spoznávať oba tieto ostrovy. Pod mostom Ždrelac sa plavia trajekty zo Zadaru na ostrovy Iž, Dugi otok, Rava a Mala Rava.

Vybavenie

Reštaurácie, bary, cukráreň, obchody, stánky so suvenírmi, banky, bankomaty, lekáreň, kostol, detské ihrisko pre deti, čerpacia stanica (pri trajekte), informačné centrum, turistická agentúra - požičovňa bicyklov, kajakov, skútrov, štvorkoliek (squadov), vodných bicyklov, člnov a stand-up peddalingu, organizácia výletov.

Piesočné pláže v Preku

V Preku sa nachádza niekoľko pekných pláží - niektoré sú piesočné, iné okruhliakové. Najväčšou piesočnou plážou je pláž Jaz v severnej časti letoviska. More v týchto miestach je veľmi plytké a teda bezpečné a vhodné aj kúpanie malých detí. Časť pláže Jaz tvoria betónové plošiny so schodíkmi pre vstup do vody a rampou pre vjazd do mora na vozíku. Pri pláži je ihrisko pre plážový volejbal, preliezačky pre deti a šmykľavka do mora.

Najbližšie trajektovému prístavu je piesočnato-okruhliaková pláž Bilišće, pri jachtárskom prístave sa potom nachádza okruhliaková pláž Preko.

Zaujímavosti v Preku

V okolí Preka sa nachádza niekoľko zaujímavých pamiatok, ktoré môžu poslúžiť ako zaujímavý cieľ vašich prechádzok. Na kopci nad Prekom sa vo výške 265 m n. m. nachádza dominanta celého okolia, stará benátska pevnosť sv. Michala (Tvrđava Sveti Mihovil u Poljani). Benátčania ju postavili začiatkom 13. storočia, keď na ich popud a v ich koristníckom záujme križiaci štvrtej križiackej výpravy vylúpili a vypálili kresťanský Zadar. Z pevnosti bolo vzdorujúce mesto pod neustálym dohľadom silnej benátskej posádky. Od pevnosti je nádherný rozhľad do šíreho okolia.

Ďalšou nevšednou zaujímavosťou je ostrovček Galevac (niekedy nazývaný Školjić), rozprestierajúci sa v mori naproti Preku, asi 80 m od pevniny. Na ostrovčeku sa nachádza františkánsky kláštor sv. Pavla, ktorý tu postavili mnísi Hlaholáši v 15. storočí. Súčasťou komplexu je aj pekný cintorín a zbierka umeleckých a kultúrnych predmetov.

V centre letoviska môžete navštíviť tiež kostol Gospe od Ruzarija z 18. storočia, postavený v barokovom štýle. Ďalšou pamiatkou je románska kaplnka sv. Jána Krstiteľa (Kapelica sv. Ivana Krstitelja) z 11.-12. storočia.

Šport

Turistika, cyklistika, plávanie, stand-up peddaling, plážový volejbal.