ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Letovisko Mandre, ktoré sa nachádza na západnom pobreží ostrova Pag, asi 20 km od hlavného mesta Pag, medzi dedinkami Šimuni juhovýchodným a Gajac severozápadným smerom.

Napriek tomu, že v súčasnosti je toto letovisko cieľom a obľúbenou destináciou mnohých domácich i zahraničných turistov, pôsobí neobyčajne pokojným a prívetivým dojmom. Veď ešte len pred desiatkami rokov sa tu nachádzalo iba 5 obytných budov a prístav v Mandre slúžil najmä pre obyvateľov obce Kolan, ktorá leží vo vnútrozemí ostrova a nemá prístup k moru. V súčasnosti tu žije okolo 350 stálych obyvateľov, ktorých nezanedbateľným príjmom je taktiež prenájom apartmánov pre letnú rekreáciu ich hostí.

V priebehu letnej sezóny sa môžu ako miestni, tak aj hostia pobaviť pri tzv. Letných večeroch, ktoré sa príležitostne konajú v miestnom prístave a trvajú do neskorých nočných hodín. Inak je toto letovisko skôr pokojným a tichým miestom. 

Cykloturistická mapa- Centrální část ostrova Pag

Medzi Mandre a Kolanom

Keďže Mandre, rovnako ako ostatné prímorské letoviská, leží v takmer nulovej nadmorskej výške, je nutné pri odjazde z tohto miesta vždy počítať s určitým stúpaním. V tomto prípade váš čaká prvý výstup na návršie Lisičnjak, kde napravo uvidíte stožiar vysielača. V tom momente sa budete nachádzať v nadmorskej výške okolo 70 m.

Potom vás čaká ešte jedno ťahavejšie stúpanie a krátky, ale prudší zjazd, pri ktorom dajte pozor, aby ste správne odbočili mierne vľavo, na užšiu, spočiatku asfaltovú cestu, ktorá vás prevedie miestnymi políčkami, až sa asi po 300 m ocitnete pri betónom upravených studniach.

1. Bývalé rímske studne

Z tohto miesta, ktoré je v súčasnosti upravené pre odber vody na zavlažovanie súkromných políčok, sa v období 1. storočia nášho letopočtu odoberala voda pre zásobovanie asi 10 km vzdialeného rímskeho obchodného prístavu, dnes druhého najväčšieho mestečka na ostrove, Novalja. Voda tiekla na povrchu v kamenných korytách miernym samospádom. Keďže pred Novaljou sa terén dvíha a tvorí mierny pahorok, bolo nutné vybudovať podzemnú časť vodovodu, aby tak voda mohla ďalej stekať až do prístavu samospádom. Do zvyšku podzemnej časti rímskeho akvaduktu je možné nahliadnuť pri návšteve Mestského múzea v Novalji. 

Medzi Kolanom a výpadovkou na hlavnej ceste pred Novaljou

Od studní pokračujete smerom na Kolan, ale asi po 150 m na križovatke odbočíte vľavo. Až po výpadovku na hlavnej ceste pred Novaljou (na mapke končí svetlo modrá a začína žltá farba) sa pohybujete po prašnej štrkovej ceste, miestami s horším, kamenitým povrchom. Celé údolie, ktorým prechádzate sa nazýva „Kolansko polje“ a je to jedna z najväčších poľnohospodárskych oblastí na Pagu. 

2. Miesto, kde stálo mesto Cissa

Nachádzate sa pri výpadovke na hlavnú cestu pred Novaljou. Pôjdete doprava (smerom od Novalje na Kolan), asi po 250 m odbočíte na križovatke vľavo. Dostanete sa do údolia, kde zahnete doprava, smer Caska. Po ďalších asi 800 m odbočíte opäť doprava a ocitnete sa na štrkovo-piesočnej a okruhliakovej pláži v katastri osady Caska. Pred sebou máte severný okraj Pažského zálivu, po pravej strane krčmičky a pizzeriu. Vľavo uvidíte nápadnú valcovú vežu.

Tá pochádza z 19. storočia a mala slúžiť na sledovanie kŕdľov tuniakov, ktoré boli vlákané do Pažského zálivu rybármi. Tí potom mali vo vhodnom okamihu prehradiť sieťami únikovú cestu von zo zálivu. Ryby tak zostali v pasci a rybári ich mohli už ľahko vyloviť.

Za touto vežou sú vidieť pozostatky múrov a základov stavieb rímskeho mesta Cissa, ktoré tu stálo v období 1. až 4. storočia n.l. V tej dobe bol ostrov oveľa viac využívaný a osídlený. Podľa odhadov malo mať toto mesto okolo 7 000 obyvateľov. V roku 363 n.l. však bolo zničené pri jednom z najsilnejších zemetrasení v tejto oblasti. Odvtedy už nebolo obnovené a len prístavisko v Novalji sa začalo rozvíjať do nového mesta, dnes známeho ako Novalja. Rozsiahle zvyšky poničeného mesta boli postupom času zaliate morskou hladinou, ktorá v súčasnej dobe pokrýva celú severnú časť Pažského zálivu (hladina morí bola pred 2000 rokmi asi o 1,5 m nižšia).

V tejto časti cyklotrasy, okrem preskúmania pozostatkov mesta Cissa, je tiež možnosť vykúpať sa a prípadne si dať malé občerstvenie v reštaurácii. 

3. Pláž a zábavné centrum Zrče

Keď sa vydáte pozdĺž pláže Caska, poľnou cestou sa dostanete do priestoru najväčšieho zábavného centra na ostrove Pag, na pláž Zrče. Táto pláž je zároveň najrozsiahlejšia na ostrove. Je pokrytá navezenými okruhliakmi a spomedzi všetkých pláží na Pagu sústreďuje najväčšie množstvo vodných atrakcií, reštaurácií a barov. Napríklad trenažér na vodné lyže, vodné skútre, vodné bicykle, bungee jumping a ďalšie. Väčšina týchto atrakcií je však plne v prevádzke len počas letnej sezóny. I tak sa ale môžete po tejto najväčšej umelej pláži prejsť, pokochať sa výhľadmi na protiľahlé brehy východného pobrežia ostrova a odpočinúť si pred ďalšou cestou na vašej cyklotrase po ostrove Pag. 

4. Výrobňa Pažského syra v dedine Kolan

Z pláže Zrče sa vydáte cez jej parkovisko do mierneho stúpania a budete pokračovať po hlavnej ceste vľavo, smerom k dedine Kolan. Cestou sa môžete zastaviť pri okraji cesty a prehliadnuť si zblízka kamenné múriky, ktorých sú na ostrove stovky kilometrov. Boli stavané v priebehu stáročí najmä kvôli ohraničeniu jednotlivých pozemkov a pastvín pre ovce. Pri ich stavbe nebol používaný žiadny spojovací materiál a kamene sú vyskladané tzv. nasucho. Od toho sa odvodzuje chorvátsky názov „suhozid“ (suchý múr).   

Po vjazde do obce Kolan pôjdete asi 1 km. Po ľavej strane pri ceste určite neprehliadnete malú výrobňu – syráreň firmy Gligora, kde sa vyrába známy a cenený Pažský syr. Na jeho výrobu sa používa výhradne mlieko oviec chovaných na Pagu, príp. na ostrove Maun. Tento výrobok je nositeľom množstva medzinárodných a národných ocenení a vyváža sa aj mimo ostrova Pag do ostatných častí Chorvátska, predovšetkým do hlavného mesta Záhreb, a taktiež do zahraničia, najmä do západnej Európy. Okrem Pažského syra sa tu vyrába aj syr Žigljen (z ovčieho a kravského mlieka) a Kozljar (z kozieho mlieka dovážaného z pevniny, zo zadarskej oblasti Ravni Kotari). Kapacita súčasnej výrobne činí asi 800 kg syra denne. Vedľa syrárne vľavo uvidíte podnikovú predajňu, kde si po ochutnaní môžete rôzne druhy syrov zakúpiť.

Od syrárne, po prejdení asi 400 m, za malým obchodíkom pri ceste vľavo, do mierneho kopca, sa dostanete k miestnej knižnici. V jej priestoroch máte okrem možnosti zasadnúť si k internetu aj príležitosť (ak bude otvorené), prehliadnuť si expozíciu zariadenia a vybavenia hospodárskej usadlosti z dôb pred 50 a viac rokmi.

Je tu inštalovaná etnografická zbierka týchto predmetov, ktorá rozhodne stojí za pozretie. 

5. Dedinka Šimuni

Cez dedinu Kolan sa opäť dostanete na hlavnú cestu vedúcu smerom do mesta Pag. Najprv vás bude skúšať mierne stúpanie, ale po jeho zdolaní vám bude odmenou nádherný výhľad na celé západné pobrežie ostrova Pag. Po tejto romantickej prestávke na hrebeni pahorkatiny zvanej Klaša sa skĺznete asi 3 km zjazdom až do dedinky Šimuni. Nesmiete minúť odbočku vpravo od hlavnej cesty. Ak by ste ju minuli, ocitnete sa pri odbočke do druhého najväčšieho kempu na ostrove Pag, kempu Šimuni a museli by ste sa vrátiť asi o 150 m späť. Keď odbočíte správne, pomaly schádzajte dole, až uvidíte po pravej strane pizzeriu.

To je to pravé miesto na zahájenie ďalšieho odpočinku, občerstvenie sa a doplnenie stratených kalórií. Kto by predsa len nechcel venovať dlhší čas posedeniu pri dobrom jedle a pití, môže si pokojne odskočiť prehliadnuť miestnu kaplnku a cintorín. Nájde ich, keď sa vydá (aj pešo) naspäť do kopca, odkiaľ ste prišli, po pravej strane ukryté v borovicovom lesíku.

Po patričnom doplnení energie by ste mali pokračovať smerom dole do dedinky. Na križovatke máte možnosť odbočiť vľavo, alebo sa vydať rovno. V oboch prípadoch narazíte na kamenité, ale pomerne prístupné pobrežie s možnosťou opäť sa schladiť v morskej vode. Dedinkou ale prejdete len v prípade, že na onej križovatke odbočíte doprava. Míňate obchodík s poštovou schránkou, schádzate do prístavu a opäť míňate ďalšiu krčmičku tesne pri ceste.

Dedinka Šimuni bola a je, na rozdiel od letoviska Mandre, pôvodnou rybárskou osadou. Zátoka, na ktorej okraji je dedinka Šimuni situovaná, tvorí prirodzený a od mora chránený prístav, ktorý ešte aj v súčasnej dobe využívajú rybárske člny. Počet stálych obyvateľov dedinky neprekračuje 120, avšak v letnom období aj sem prichádzajú turisti, aby tu strávili príjemnú a pokojnú dovolenku, vďaka čomu je letovisko Šimuni známe a veľmi obľúbené. 

6. ACI Marina Šimuni

Ďalej, po opustení rybárskej osady Šimuni, pokračujete stále asfaltovou cestou, teraz už smerom do nášho cieľového miesta, Mandre. Ešte predtým však uvidíte po ľavej strane prístav, v ktorom kotvia rôzne veľké motorové člny a plachetnice. Tento pohľad patrí prístavu pre športové lode s oficiálnym názvom ACI Marina Šimuni.

Okrem možnosti celoročného kotvenia svojich člnov a plachetníc majú ich majitelia k dispozícii taktiež jednoduché ubytovanie v hoteli, hotelovú reštauráciu, hygienické zázemie, na opravy lodí sa využívajú dielne a na ich dvíhanie do suchého doku tu slúži žeriav, ktorý udvihne loď s hmotnosťou 15 ton. Kapacita prístavu je asi 200 miest na kotvenie a 70 miest v suchom doku. Všetky tieto služby sú samozrejme spoplatnené. Takýchto prístavov s certifikáciou ACI (Medzinárodný jachtársky klub) je v Chorvátsku celkom 21. Niektoré z nich, rovnako ako ACI Marina Šimuni, sú v prevádzke po celý rok.

Ak odbočíte z vášho smeru vľavo, podľa ukazovateľa k maríne, môžete nahliadnuť (pokiaľ bude otvorená brána) na ukotvené jachty, vyfotografovať si ich a prípadne si vytypovať, ktorú by ste si kúpili na putovanie Jadranským morom... (Ak stretnete zamestnanca maríny, je dobré sa zo slušnosti opýtať, či môžete jachty fotiť).

Medzi Šimuni a Mandre

Po prehliadke ACI Mariny v Šimuni sa vydáte späť na kľukatú asfaltovú cestu, ktorá vás dovedie takmer až do cieľa vášho dnešného cykloputovania. Ešte vystúpiť na posledné návršie a schádzate dole, do nášho príjemného letoviska v Mandre.

Technické údaje k cyklotrase „Centrálna časť ostrova“

Celková vzdialenosť: cca 45 km

Časová náročnosť: cca 8 hodín (je započítaný odpočinok, relaxácia na pláži, prehliadka etnografickej zbierky, nákup syrov v Kolane, posedenie v pizzerii Šimuni, prehliadka ACI Mariny Šimuni a ďalšie drobné zastávky)

Maximálne prevýšenie: cca 180 m (medzi Kolanom a Šimuni, vyhliadka na západné pobrežie)

Ubytujte sa v domoch Ivica alebo Sandra, kde si môžete horské bicykle zapožičať.
 
  • do 9.6. pri týždennom pobyte bicykle na 3 dni zadarmo
  • od 10.6. do 20.6. a od 1.9. pri týždennom pobyte bicykle na 2 dni zadarmo
  • možnosť večerí v dome Ivica
Navyše budete mať k dispozícii nášho delegáta Radka, ktorý vám s organizáciou cyklovýletov rád poradí.

Mandre, ostrov Pag