Vyhľadať na webe

s

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Kravata - pôvodom z Chorvátska

Kravata má pôvod práve v Chorvátsku. Podľa historických prameňov sa jednalo pôvodne o šatku, ktorú viazali ženy a dievčatá svojím milým, keď odchádzali do vojen. Mala im pripomínať ďaleko od domova, že na ne doma čakajú, modlia sa za nich. Mala im dodávať silu a odvahu a muži ich nosili s hrdosťou. Postupne sa stala symbolom vernosti medzi mužom a ženou ospevovanej v mnohých piesňach.

Červená šatka vo vojne

Kravata sa dostala do sveta práve s týmito chorvátskymi vojakmi počas tridsaťročnej vojny. Na bojiskách sa objavovali jazdecké oddiely, ktoré boli pre svoju dynamiku útoku vtedy veľmi úspešné. Jazdili na ľahkých koňoch, bez zbroje, a preto mali proti ťažkej jazde veľké výhody,... a na krku uviazanú červenú šatku.

Chorvátski vojaci okúzlili Paríž

Francúzsky cisár založil roku 1667 z týchto vojakov pluk ľahkej jazdy s názvom "La roval Croate". A švárny vojaci očarili Paríž svojim vtedy neobvykle uviazaným "podkrčníkom". Šatku začali nosiť aj Parížania a viazať ho "a la Croate", teda na chorvátsky spôsob. Vymenili tak vtedajšie vysoké, škrobené goliere za pohodlné, elegantné viazanky. Tak sa stal z obyčajných šatiek chorvátskych žien darovaných z lásky módny doplnok najvyšších vrstiev. Odtiaľ potom je už len krôčik k dnešnému názvu kravata (z francúzskeho "cravate") - módnemu doplnku, ktorý sa stal nevyhnutným pre všetkých mužov a niekedy aj ženy.

Vyberte si zo širokej ponuky apartmánov po celom pobreží Chorvátska!

Destinácie Chorvátska na mape