Ako o prvom Čechovi na Jadrane by sa dalo hovoriť o kráľovi Karlovi IV. Ku svojej ceste do Talianska využil možnosti cestovať cez Uhorsko (prejazd Rakúskom mu nebol povolený) a dostal sa až na územie Chorvátska. Navštívil okrem iného mestečko Sinj, kde bol hosťom tamojšieho kniežaťa, a kontaktoval mníchov - hlaholitov. Ich slovanská liturgia bola dôvodom, prečo ich neskôr pozval do Prahy, do Emauzského kláštora. Niekedy sa tiež uvádza ako kláštor Na Slovanoch.
Češi sa objavujú v oblasti Slavónie za Rakúsko-Uhorska, na začiatku 18. storočia. V tej dobe bola oblasť pri hraniciach s Bosnou a Hercegovinou súčasťou tzv. vojenskej krajiny, teda hranice s Osmanskou ríšou, kam sa sťahoval vojenský personál a strážcovia z celého Rakúsko-Uhorska. Boli budované úplne nové sídla na zelenej lúke (najstaršia česká dedina Ivanovo Selo). Nových prisťahovalcov najviac podporoval chorvátsky šľachtický rod Jankovičových (vtedajší vlastník pôdy). Tí pomáhali zúrodňovat pôdu a zkultúrňovať krajinu. V roku 1930 žilo v Chorvátsku okolo štyridsať tisíc Čechov. Postupne sa však asimilovali a počet ľudí hlásiacich sa k tejto národnosti klesal až na uvedených cca 10 000.
Česi v Chorvátsku sú organizovaní, majú svoj vlastenecký zväz, ktorý sa stará o udržanie českej kultúrnej tradície. Na rádiovej stanici Daruvar sú vysielané denne relácie v českom jazyku. Sú organizované za podpory štátu českej škôlky a školy. Úzko spolupracujú aj s chorvátskou komunitou Slovákov. Česi a Slováci majú aj svojho jedného spoločného zástupcu v chorvátskom Saboru.
Čechov však nájdeme po celom území Chorvátska, a to nielen ako turistov. Veľa ľudí sa sem priženilo a Chorvátsko je ich druhou vlasťou.
Darujte im letnú dovolenku v Chorvátsku v podobe vianočného darčekového poukazu. Pripravíme vám poukaz na vybraný pobyt alebo si môžete zakúpiť poukaz na určitú čiastku podľa vášho želania. Poukazy na čiastku môžete uplatniť na akýkoľvek pobyt do 15. 9. 2024.