Vyhľadať na webe

s

Vela Luka je najväčším mestom na ostrove Korčula. Žije tu približne 4.500 obyvateľov. Vela Luka býva navštevovaná aj ako liečebné kúpele. V posledných 30 rokoch vyrástla na priemyselné stredisko ostrova (lodenice, spracovanie rýb a olív, vinársky závod, liehovar, výroba cestovín). V okolí sa pestuje vinná réva, zelenina, ovocie. Vela Luka sa rozkladá pod svahmi vrchu Spilinski rat (150 m) a je okolitými pahorkami chránená pred studenými vetrami, čo prispieva i k bohatstvu vegetácie. Vela Luka má trajektový prístav, ktorý je hlavným na ostrove.

História Vela Luky

Vela Luka je vlastne najstarším obývaným miestom na ostrove Korčula, a to od neolitu do doby bronzovej. Dôkazom sú archeologické nálezy v jaskyni Vela spilja (jaskyňa vysoko nad mestom, vo svahu vrchu Pinski rat; je voľne prístupná, príjazd možný autom až ku vchodu). Nálezy z jaskyne sú vystavené v Kultúrnom stredisku (Centar za kulturu) vo Vela Luke. Za videnie stojí aj župný kostol sv. Josipa. Ide o klasicistickú stavbu zakončenú roku 1848. Ďalej potom Zastavenie krížovej cesty - 15 menších reliéfov vypracovala Anka Prizmić. Kaplnka sv. Vicenza je z roku 1589 a bola viackrát prestavovaná, je v nej busta dona Iva Oreba, kňaza, ktorý veľa vykonal pre kultúrny rozvoj tohto mesta, dielo Anky Prizmić. V záhrade kaplnky je bronzová Pieta rovnakej autorky.

Možnosti ubytovania sú vo Vela Luke veľmi bohaté. Vyberať môžete z niekoľko hvězdičkových hotelov cez apartmánové domy rôznej kvality až po ubytovanie v súkromí. V okolí Vela Luky sú početné zátoky vhodné na kúpanie a zvlášť príťažlivý je blízky ostrovček Ošjak.

Premýšľate, čo darovať svojim blízkym na Vianoce?

Darujte im letnú dovolenku v Chorvátsku v podobe vianočného darčekového poukazu. Pripravíme vám poukaz na vybraný pobyt alebo si môžete zakúpiť poukaz na určitú čiastku podľa vášho želania. Poukazy na čiastku môžete uplatniť na akýkoľvek pobyt do 15. 9. 2024.