ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Názov Zmajeva spilja súvisí so zmajom, čo v chorvátčine znamená drak. Výstup so sprievodcom, ktorý jediný má od jaskyne kľúč, trvá asi hodinu. Je zaujímavé počúvať cestou jeho príbeh a pozorovať okolitú krajinu - krásne sú výhľady na okolité ostrovy a tunajšie rozsiahle vinice v kontraste s farbou mora. Ak budete dovolenku tráviť v letovisku Bol, alebo v zátoke Vela Planica ale aj inde na Brači, určite sa sem vypravte.

V okolí jaskyne sa nachádza niekoľko starých kláštorov, ženských i mužských. Cestou sa môžete zastaviť napr. v zrúcaninách pustovníckeho kláštora Stipančić.

Súčasná podoba Dračej jaskyne vznikala pravdepodobne od 15. storočia. Jaskyňa je asi 20 m dlhá a je rozdelená do niekoľkých častí, kde je možné pozorovať, ako bola počas rokov pretváraná. V minulosti sa tu usadili mnísi, ktorí sem utiekli pred Turkami z pevniny. Postupne tu vybudovali kaplnku, niekoľko obytných ciel a priestory pre spoločný život komunity.

Najväčším a najznámejším reliéfom je podobizeň draka, podľa ktorej bola jaskyňa pomenovaná. Existujú ale aj ďalšie teórie, veľmi zaujímavé a tajomné. Jaskyňa je pomníkom ako pohanskej, tak súčasne vtedy nastupujúcej kresťanskej kultúry. Na pohanský pôvod odkazujú vytesané symboly starých kultov, naopak vnútorná výzdoba s náboženskými výjavmi pochádza z čias osídlenia mníchmi.

Pre vyhľadávačov pozoruhodných zážitkov na ostrove Brač, návšteva práve tohto miesta stojí za to. Sprievodca hovorí po chorvátsky (s bračským prízvukom), alebo po anglicky.