Vyhľadať na webe

Tip: Jednoduchý výraz nájdem ľahko, napríklad Hvar alebo počasie

Dračia jaskyňa

Dračia jaskyňa (chorvátsky Zmajeva spilja alebo tiež Drakonjina) je najzaujímavejšou krasovou jaskyňou na ostrove Brač. Nachádza sa na južnom svahu Vidovej gory (780 m n. m.), nad zátokou Murvica, asi 6 km od mestečka Bol. Z Murvice vedie k jaskyni strmý chodník.

Názov Zmajeva spilja súvisí so zmajom, čo v chorvátčine znamená drak. Výstup so sprievodcom, ktorý jediný má od jaskyne kľúč, trvá asi hodinu. Je zaujímavé počúvať cestou jeho príbeh a pozorovať okolitú krajinu - krásne sú výhľady na okolité ostrovy a tunajšie rozsiahle vinice v kontraste s farbou mora. Ak budete dovolenku tráviť v letovisku Bol, alebo v zátoke Vela Planica ale aj inde na Brači, určite sa sem vypravte.

V okolí jaskyne sa nachádza niekoľko starých kláštorov, ženských i mužských. Cestou sa môžete zastaviť napr. v zrúcaninách pustovníckeho kláštora Stipančić.

Súčasná podoba Dračej jaskyne vznikala pravdepodobne od 15. storočia. Jaskyňa je asi 20 m dlhá a je rozdelená do niekoľkých častí, kde je možné pozorovať, ako bola počas rokov pretváraná. V minulosti sa tu usadili mnísi, ktorí sem utiekli pred Turkami z pevniny. Postupne tu vybudovali kaplnku, niekoľko obytných ciel a priestory pre spoločný život komunity.

Najväčším a najznámejším reliéfom je podobizeň draka, podľa ktorej bola jaskyňa pomenovaná. Existujú ale aj ďalšie teórie, veľmi zaujímavé a tajomné. Jaskyňa je pomníkom ako pohanskej, tak súčasne vtedy nastupujúcej kresťanskej kultúry. Na pohanský pôvod odkazujú vytesané symboly starých kultov, naopak vnútorná výzdoba s náboženskými výjavmi pochádza z čias osídlenia mníchmi.

Pre vyhľadávačov pozoruhodných zážitkov na ostrove Brač, návšteva práve tohto miesta stojí za to. Sprievodca hovorí po chorvátsky (s bračským prízvukom), alebo po anglicky.