Vyhľadať na webe

s

Rošský vodopád – Roški slap sa nachádza asi 36 km po prúde od prameňa rieky Krka. Meno mu dala tvrdza Rog, ktorá sa nachádzala na pravom brehu rieky, juhovýchodne od dediny Rupe. Začiatok bariéry sa skladá z radu malých kaskád, ktoré národ nazýva Ogrlice, teda "náhrdelníky". Hlavný vodopád je na konci bariéry, kde Krka z 15-metrovej výšky padá do Visovackého jazera. Celkové prevýšenie Rošského vodopádu je 25,5 m.

Práve v mieste, kde rieka ústi do jazera, sa nachádza parkovisko s jednou zo vstupných brán národného parku Krka a prístavisko pre výletné lode plávajúce s turistami zo Skradinského buku k Rošskému vodopádu. Tu sa môžete občerstviť v miestnych reštauráciách a zoznámiť sa s tradičnými remeslami, napríklad s vodnými mlynmi a tkáčskym stavom. Rošský vodopád je tiež jedným z dvoch miest v Národnom parku Krka, kde máte možnosť sa vykúpať.

Náučný chodník okolo kaskád - Ogrlice

Určite stojí za to podniknúť asi 30-minútovú prechádzku okolo kaskád - Ogrlice - trblietajúcich sa v horúcom letnom slnku a pokochať sa pohľadom na krídla tmavo modrých vážok poletujúcich všade okolo. Vo veľkej časti tohto vodopádu je príroda stále nedotknutá a pre milovníkov prírody naozaj čarovná. Pôjdete po ľavom brehu rieky, pri prístavisku nad Rošským vodopádom prejdete lávku, po pravom brehu sa vrátite späť a prejdete na ľavý breh cestou, ktorá brehy spájala už v rímskych dobách. Celú cestu sa nad vami budú týčiť vysoké skaly a pred horúčavou vás ochráni tieň stromov. Náučný chodník je nenáročný a môžeme ho odporučiť aj tým menej zdatným.

Ako sa dostať k Rošskému vodopádu?

Na Rošský vodopád môžete prísť cestami od Drniša, Kninu a Skradinu alebo organizovanými výletnými loďami Národného parku Krka od vodopádu Skradinski buk. Výlet trvá 3 hodiny a 30 minút a zahŕňa zastávku a polhodinovú návštevu ostrovčeka Visovac. Lodné výlety sú ponúkané od apríla do októbra.

Ísť na stránku Národný park Krka