Vyhľadať na webe

s

Najviac známou je procesia organizovaná vo veľkonočnom týždni, známa pod názvom procesia za krížom (Procesija za križem). Táto procesia sa koná v noci zo Zeleného štvrtka na Veľký piatok. Procesia je vypravená zo šiestich dedín: Jelsa, Pitve, Vrisnik, Svirće, Vrbanj, Vrboska.

Táto slávnosť sa koná s rovnakým priebehom po niekoľko storočí na pamiatku zázraku, ktorý sa podľa legendy stal 6. februára 1510. Vtedy vraj Kristus na kríži ronil krvavé slzy (tento kríž je uchovaný v Hvare v miestnej katedrále). O polnoci vychádza procesia zo všetkých menovaných dedín. V čele každej procesie je nesený kríž. Nositeľ kríža nesie cca 20 kg ťažký kríž celú cestu oblečený v bielej tunike a bosý, v bielych pančuchách. Byť vybraný za nositeľa kríža je veľkou poctou pre každého muža.

Každá procesia sa vydáva po stanovenej trase dlhej cca 30 km. Po ceste procesie sa spievajú pašiové piesne a zakončená je vo farskom kostole v Jelse slávnostnou omšou a svetskou slávnosťou. Podobné, i keď menej okázalé procesie, sa konajú aj na ďalších miestach.