Vyhľadať na webe

s

Sinjska alka je názov pre historickú rytiersku jazdu, ktorá sa koná každú prvú nedeľu v auguste v meste Sinj. Koná sa na počesť víťazstva nad tureckými nájazdníkmi v roku 1715, kedy údajne 700 chorvátskych vojakov ubránilo Sinj pred nájazdom armády Mehmeda-paši Čeliće, ktorá pozostávala zo 60 000 vojakov. Podľa legendy mala na víťazstve podiel práve aj Matka Božia Sinjská (Sinjska Gospa). Spoločne sa podarilo ubrániť pevnosť Kamičac pred presilou.

Rytierskeho súboja sa zúčastňuje 15 -20 jazdcov (alkarov) v nákladných historických kostýmoch vychádzajúcich z odievania miestnej šľachty v 18. storočí, ktorí sa snažia v plnom trysku zasiahnuť ťažkým kyjom terč v tvare kruhu - alku. Pre sťaženie úlohy je terč tvorený dvoma sústrednými kruhmi a ešte ďalej rozdelený na niekoľko častí, ktorých zasiahnutie sa rôzne boduje. Alka je zavesená vo výške 3,22 m nad zemou. Na arénu s dĺžkou 160 m sa každý rok premení hlavná ulica mesta Sinj, ktorá sa vysype pilinami a kam sa inštalujú tribúny pre stovky divákov. Každý "alkar" má niekoľko pokusov a body získané v jednotlivých jazdách sa sčítajú. Kto dosiahne najväčšieho počtu bodov, stáva sa víťazom. Víťazstvo v tomto súboji je veľmi prestížnou záležitosťou. (Dalo by sa prirovnať ku tradičnej Jazde kráľov vo Vlčnove.) Víťaz má tú česť byť v čele sprievodu na štátny sviatok Deň vďakyvzdania v Záhrebe a v priebehu roka plní ďalšie povinosti spojené so svojím prvenstvom.

Samozrejme dôležité sú tu kone. Alkari trénujú na tento deň po celý rok. Kone sú vyberaní v miestnom žrebčíne, kde majú alkari výborné podmienky pre tréning. Aj kone majú pre tento deň veľmi nákladnú výstroj. Mimo samotných "súťažiacich" alkarov sa hry zúčastnia i ogranizátori a rozhodcovia. Ďalší ľudia v nákladných historických kostýmoch - vojvoda, zástavník, bubeníci, trubači, delostrelci - každý má svoju presnú úlohu.

Vyberte si zo širokej ponuky apartmánov po celom pobreží Chorvátska!

Destinácie Chorvátska na mape