Omiš, tradičné, obávané sídlo chorvátskych pirátov leží medzi Splitom a Makarskou. S ohľadom na svoju polohu v ústí rieky Cetiny bol Omiš vždy výborným miestom pre úkryt a prípadnú obranu. Pôvodný stredoveký Almissium a neskoršie benátsku Almishu strážila na vrcholku skál postavená pevnosť Starigrad. Ďalšia malá pevnosť Viseč strážila prístup po rieke do hlboko zarezaného kaňonu rieky Cetiny.
Ako sa na úbočí rozrastalo mestečko, bolo postupne aj obohnané z obranných dôvodov hradbami a na severozápade bola postavená pevnosť Mirabela. Tá dnes slúži ako skvelá vyhliadka turistom, ktorí užívajú dovolenku na chorvátskom pobreží. Pevnosti týčiace sa nad súčasným mestom, bohato zdobené cirkevné stavby a predovšetkým typická architektúra umocnená prírodnou scenériou nám pri návšteve nedajú zabudnúť, že ide o mesto s bohatou históriou. A vďaka preslávenému pirátstvu aj s bohatou pokladnicou.
Pirátstvo je v Omiši spojené s menom šľachtického rodu Kačićových, niekdajších majiteľov území. Za ich podpory sa stali miestni odvážni moreplavci jednými z najodvážnejších a najnebezpečnejších pirátov v stredozemí. Ich cieľom boli predovšetkým lode bohatej Dubrovníckej a Benátskej republiky, pápežove galery a lode prepravujúce za čias križiackych vojen bojovníkov do Svätej zeme. A naspäť s bohatou korisťou. Vtedy mestečko na chorvátskom pobreží rozkvitalo. Postupom času, s výmenou vlastníkov (šľachtický rod Šibićových), sláva miestnych pirátov upadala.
Omišania si slávu svojich predkov pripomínajú dnes každý rok v rámci kultúrneho leta "Pirátskym večerom". Celý víkend sa usporadúvajú rôzne kultúrne akcie a vrcholom je zinscenovaná bitka omišských pirátov a obchodných lodí benátskeho kupca v ústí rieky Cetiny. Ak budete v Chorvátsku, v Dalmácii na prelome júla a augusta, navštívte Omiš a vstrebávajte atmosféru historického mesta.