ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Vstup na opevnenie Ston bude spoplatnený. Počíta sa s 20 - 30 HRK, čo umožní udržiavanie tejto zaujímavej turistickej atrakcie. Dlhodobá rekonštrukcia prebiehala od roku 2003. Projekt financovala Spoločnosť priateľov dubrovníckej histórie pod dohľadom a v spolupráci s Dubrovníckymi reštaurátormi. Ročne sa investovalo od troch do piatich miliónov HRK. Rekonštrukciu vykonávali chorvátske firmy. Ďalšiemu chátraniu bolo zabránené aj postavením múru a vstupu do pevnosti Arcimun s pokladňou v gotickej veži. Dôvod pomalej rekonštrukcie je ten, že práce prebiehali klasickým spôsobom tak, ako bolo opevnenie pôvodne stavané, otesáváním kameňa.

Stonské opevnenie bolo vybudované v 14. storočí, potom čo Dubrovnícka republika v roku 1334 obsadila Pelješac. Kvôli obrane bola postavená monumentálna obranná sústava, najväčšia vo vtedajšej Európe. Najprv bol postavený v tridsiatych rokoch obranný múr z jednej strany polostrova na druhú v dĺžke cca 5,5 km. Týmto múrom bol Pelješac oddelený od pevniny. Plánovite boli založené dve mestečká. Na juhu Ston a na severe Mali Ston. Múry sú jedinečné počtom štyridsiatich veží a piatimi pevnosťami.

Minister kultúry je zároveň aj čestným členom Spoločnosti priateľov dubrovníckej histórie, ktorá má za úlohu renováciu, udržiavanie, konzerváciu obranných objektov v dubrovníckej oblasti. To sa vzťahuje aj na mestské opevnenia v Dubrovníku aj v Stone. Spoločnosť bola založená v roku 1952. Pri príležitosti otvorenia rekonštruovaného "Stonského opevnenia" bola odhalená pamätná doska Lukša Bertića (1889-1969), dubrovnického historika, ktorý pred päťdesiatimi rokmi ako prvý začal pracovať na obnove "Stonského opevnenia". Minister uviedol, že to považuje za významný počin v ochrane kultúrneho dedičstva. Ďalej potom, že bude pripravená komplexná dokumentácia o rekonštrukcii; tá bude tiež obsahovať stonské "saline" a celá kultúrna pamiatka sa bude uchádzať o zapísanie na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Upozornil tiež na to, že v týchto dňoch bola na túto listinu zapísaná Fešta Sv. Vlaha. Chorvátsko tak má dnes na zozname UNESCO 7 pamiatok kultúrneho dedičstva.