Vyhľadať na webe

s

Podaca je útulnou chorvátskou dedinkou schúlenou pod Biokovom. V súčasnej Podace budete tráviť dovolenku priamo na pláži. Ale keď zdvihnete hlavu a zaostríte do skál, uvidíte pôvodnú Podacu, ktorá bola postavená v skalnej stene Biokova. Dnes opustené miesto pomaly opäť ožíva. Staré kamenné domy kupujú a renovujú ľudia na rekreáciu, a tak oživujú chorvátske tradície.

Prvé písomné informácie o Podaci pochádzajú z roku 1477. Okrem klasickej dalmatínskej architektúry stojí za videnie obranná veža a kostol Sv. Ivana z obdobia raného stredoveku. Nájdeme tu pamiatky po šľachtickom rodu Kačićov, dlhodobých vlastníkov území. Za zmienku stojí aj kostol z roku 1772, ktorý stojí na pôvodnom mieste kostola Sv. Stjepana z roku 1492. Ten bol v 18. storočí zbúraný a nahradený novým.

Ak zavítate do Podaci, urobte si nenáročnú prechádzku do minulosti Chorvátska - do starej Podaci. Toto miesto je využívané aj ako kultúrne centrum, kde sa organizujú púte a národopisné slávnosti. Nezabudnite si vziať pevné topánky - rovnako ako v iných častiach rozpáleného chorvátskeho pohoria sa aj v tejto lokalite vyskytujú vzácne zmije rôžkaté. Ak budete mať šťastie, možno nejakú uvidíte.