ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Rabac sa nachádza zhruba na pol cesty medzi Opatijou a Pulou. Od každého z týchto miest je to do Rabacu približne 50 km. Pobrežie Rabacu je posiate mnohými menšími kamienkovými plážami, z ktorých si každý zaručene vyberie tú svoju. Letovisko je obklopené krásnymi lesmi. Aktívni návštevníci ocenia bohaté možnosti turistiky a cykloturistiky.

Pláže

Pozdĺž celého pobrežia Rabacu sa tiahnu krásne kamienkové pláže, ideálne pre rodinnú dovolenku. Tu uvádzame tie najzaujímavejšie z nich:

Pláž Maslinica

Pláž Maslinica je 500 m dlhá kamienková pláž, kde sa môžete venovať rôznym vodným športom. Obklopená je mnohými ubytovacími zariadeniami a hustým lesom. Časť pláže Maslinica je určená pre zdravotne hendikepované osoby - so všetkým vybavením a špeciálne upraveným vstupom do mora. V blízkosti pláže sa nachádza reštaurácia, športovisko a tobogán.

Pláž Lanterna

Pláž sa nachádza v turistickej zóne a dostanete sa k nej prechádzkou po cestičkách vedúcich lesom, kde nájdete úkryt pred slnkom. Lanterna je krásna kamienková pláž s pozvoľným vstupom do mora, ktorá láka najmä rodiny s deťmi. Na pláži si môžete prenajať ležadlá a slnečníky a tiež vybavenie pre plážové aktivity a vodné športy. Vďaka svojej kvalite bola Lanterna ocenená modrou vlajkou. Občerstviť sa môžete v Tropic bare, kde si môžete večer aj zatancovať.

Pláž sv. Andrea

Na pláž sa dostanete prechádzkou z centra Rabacu po chodníkoch, ktoré vedú lesom alebo po promenáde pozdĺž mora. Aj táto krásna pláž bola ocenená modrou vlajkou, medzinárodne uznávaným symbolom vysokej kvality služieb, čistoty mora a pobrežia a vybavenosti pláže. Sv. Andrea je kamienková pláž so sprchou a dostatočným počtom lehátok a slnečníkov, ktoré si tu môžete prenajať. Nájdete tu nafukovací aquapark a požičovňu vodných bicyklov. V blízkosti pláže je niekoľko reštaurácií.

Pláž Girandella

Pod hotelovým komplexom Girandella je krásna kamienková pláž so skalnatými a betónovými časťami, ktorá bola tiež ocenená modrou vlajkou. Nájdete tu mnoho reštaurácií, barov, obchodov a potápačské centrum. Na pláži si môžete prenajať ležadlá, slnečníky a vodné bicykle. Zabaviť sa môžete jazdou na banáne alebo vodným lyžovaním. Upravená promenáda pozdĺž mora je vhodná na jazdu na bicykli či kolieskových korčuliach aj pre príjemnú prechádzku.

Pláž pre psov

Pláž pre psov sa nachádza za hotelovým komplexom Girandella. Na pláži je sprcha a pozvoľný vstup do mora. Priamo nad plážou je aj parkovisko.

FKK pláž

Tiež nudistická pláž sa nachádza za hotelovým komplexom Girandella. V blízkosti pláže je sprcha. Jedná sa o menšiu príjemnú kamienkovú pláž s pozvoľným vstupom do mora. Nad plážou je parkovisko.

Vybavenie

Rabac je plne vybavené letovisko, nájdete tu všetko, čo potrebujete pre bezstarostnú dovolenku.

 • obchody s potravinami
 • reštaurácie, kaviarne, pizzerie
 • stánky so suvenírmi
 • bankomaty
 • pošta
 • ordinácia praktického lekára (priamo v centre Rabacu)
 • lekáreň
 • detské ihrisko
 • ihrisko na minigolf
 • futbalové ihrisko
 • tenisové kurty
 • požičovňa paddleboardov, vodných bicyklov a kajakov
 • požičovňa horských bicyklov
 • kurzy plachtenia pre dospelých aj deti
 • potápačské centrum
 • výbeh pre psov

Výlety a aktivity

Popri starobylých mestách na vás na Istrii čakajú aj skalnaté útesy, zelené kopce, levanduľové polia, olivovníky a vínna réva. Počas dovolenky v Rabacu môžete preskúmať všetky tieto úžasné miesta. Uvádzame niekoľko tipov na zaujímavé aktivity:

"Sentonino potešenie" - výlet na kajaku v Rašskom zálive

Zátoka na východnom pobreží Istrie juhozápadne od Rabacu v mieste, kde ústi rieka Raša do mora. Zátoka je asi 12 km dlhá, s priemernou šírkou približne 1 km. Hĺbka zátoky sa pohybuje od 44 m pri vjazde do zátoky do 10 m pri prístave Bršica. Ďalej smerom k ústiu pokračujú plytčiny s hĺbkou do 3 metrov. Brehy zátoky sú strmé a neprístupné, jedná sa prevažne o vápenec so stredomorskou vegetáciou. Je tu aj farma na chov mušlí.

Poldenná prechádzka na kajaku v okolí Rabacu (v sprievode sprievodcu)

Rabac má množstvo kamienkových pláží s krištáľovo čistou vodou. K niektorým z nich sa dostanete iba dlhou prechádzkou alebo po mori. Preto sú symbolom nedotknutej prírody a sú pohladením pre vaše oči i dušu. Západ slnka na plážach, nádherné útesy plné aromatických a liečivých bylín a krištáľovo čisté more, ktoré vás láka na šnorchlovanie, sú mimoriadnym zážitkom, na ktorý budete radi spomínať.

Prechádzka Rabac-Labin (Sentonin chodník)

Prechádzka z Rabacu do Labinu je dlhá asi 4 km. Za vône vavrínu a borovíc prechádzate krásnou prírodou, pretnutou potokami a perejami so siedmimi mostami. Po ceste miniete vodopád, ktorý sa vlieva do tyrkysového jazera v údolí potoka v zátoke Maslinica. Chodník je stredne náročný a ak sa naň vydáte, nezabudnite na kvalitnú obuv.

„Chodník skrytých kúziel“

Užite si Rabac, perlu Kvarnerského zálivu, na prechádzke s najkrajšími plážami Istrie. Naskytne sa vám krásny výhľad na Kvarnerský záliv z dediny Kosi. Zastaviť sa môžete v zátokách s bielymi kamienkami a schladiť sa v mori za vône borovíc, rozmarínu a šalvie. Pláže, ktoré po ceste navštívite, sú ocenené modrou vlajkou (sv. Andrea, Girandella a Lanterna).

Prechádzka je možná v dvoch smeroch:

a) okružná cesta - sv. Andrea - Prižnja - pláž Girandella - pláž Lanterna

b) sv. Andrea - dedina Kosi - sv. Andrea

„Sentoniny záhrady“ - poldenný výlet

Exkurzia je organizovaná na vyžiadanie miestnou agentúrou pri minimálnom počte 10 prihlásených osôb. Výlet začína ráno návštevou olivového hája rodiny Negri pri dedine Brgud, kde vás olivovým hájom prevedie oceňovaný pestovateľ olív William Negri. Vysvetlí vám špecifiká olív, ktoré rastú na východnom pobreží Istrie, a zoznámia vás s procesom získavania extra panenského olivového oleja. Po príjemnej prechádzke olivovým hájom dôjdete do dediny Kukurini, kde navštívite jednu z viníc rodiny Baćac a zoznámite sa so spôsobom výroby vína, ktoré aj ochutnáte.

Prechádzka na bicykli

Prejsť na bicykli sa môžete s celou rodinou po tzv. Family bike trail. Väčšina tejto trasy vedie tieňom pod korunami stromov. Bicykle si môžete zapožičať priamo v Rabacu. Trasa je veľmi dobre udržiavaná, nemusíte sa teda báť vyraziť na bicykloch spoločne s deťmi.

Výlet poloponorkou

Pre rodiny s deťmi odporúčame plavbu poloponorkou okolo zálivu v Rabaci. Jedná sa o relaxačnú 50 minútovú vyhliadkovú plavbu, pri ktorej preskúmate podmorský svet. Poloponorka Sea Patrol vypláva denne (každú hodinu) z prístavu v Rabacu. Počas plavby uvidíte podvodnú galériu so sochami, potopenú loď a lietadlo. Plavba poloponorkou stojí 13 €/dospelá osoba, 6,50 €/deti 4-7 rokov, deti do 3 rokov zdarma (ceny z roku 2024).

Výlet do Modrej jaskyne a dedinky Valun

Lodný výlet, na ktorom počas 7 hodín navštívite Modrú jaskyňu a dedinku Valun na ostrove Cres, kde bude mať čas na osobné voľno a prechádzku. V cene výletu je zahrnutý obed a 1 nápoj. Odchod je z prístavu v Rabacu. Výlet stojí 40 €/dospelá osoba, 40 €/deti 10-17 rokov, 20 €/deti 5-10 rokov a deti 0-4 roky majú výlet zadarmo (ceny z roku 2024).

Sentona - rabacková značka kvality

Bohyňa Sentona, ochrankyňa cestovateľov, je turistickou značkou Rabacu a Labinu. Je známkou kvality, tradície a originality. Dary bohyne Sentony nájdete v zdravých menu v miestnych reštauráciách (znamená použitie lokálnych surovín, podľa receptov mamičiek a babičiek) aj vo wellness procedúrach s prírodnou kozmetikou z domácich esenciálnych olejov.

Ako suvenír si v Rabacu môžete zakúpiť zaujímavé lokálne výrobky a špeciality:

 • Brovinjský chlebíček - figový chlebíček so šalviou a píniovými orieškami
 • Pálenku z fíg
 • Vonné guličky s levanduľou, rozmarínom a olivami
 • Extra panenský olivový olej
 • Úžitkovú a dekoratívnu keramiku od Sentony
 • Prírodnú kozmetiku Sentona s miestnymi esenciálnymi olejmi
 • Bienku Sentona oblečenú do šiat, upevnenú na drieňovom stojane so sponou z drieňu (ručná výroba)

Trocha histórie

V polovici 19. storočia bol Rabac malou rybárskou dedinou s iba desiatimi domami. Obyvatelia Rabacu boli vynikajúcimi rybármi a námorníkmi. Vďaka krásnej zátoke a okoliu začali Rabac čoskoro navštevovať prví turisti. Jedným z prvých bol anglický cestopisec a spisovateľ Richard Francis Burton, ktorý sa v Rabacu zdržiaval už v roku 1876. Na základe návštevy ďalších miest pozdĺž pobrežia Istrie napísal rovnomennú knihu „Istrijské pobrežie“, v ktorej popisuje krásu a kúzlo malebného Rabacu. V tom čase sa v Rabacu začali stavať prvé letné sídla, z ktorých bola najznámejšia stavba rijeckej kupeckej rodiny Prohaských, rodákov z Českej republiky. Dnes je po nej pomenovaná jedna z najkrajších častí Rabacu. Dom rodiny Prohaských bol neskôr počas 2. svetovej vojny zničený. Dnes uprostred leta Rabac hostí za jeden deň až 11 000 turistov.