ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Hoci sa jedná o ostrov, je Murter spojený s pevninou zdvíhacím mostom v Tisne a teda je ľahko dostupný. Z mesta sú krásne výhľady na ostrovčeky Vinik Mali, Vinik Veli, Tegina a Zminjak.

Vybavenie

V meste Murter nájdete reštaurácie, kaviarne, bary, cukrárne, supermarket i menšie obchody, stánky so suvenírmi, banky, bankomaty, zmenárne, obchod s vybavením pre jachting a rybárčenie, turistické agentúry organizujúce výlety, požičovne člnov, kajakov, skútrov a bicyklov, kostol (Crkva sv. Mihovila), čerpacie stanice (pri prístave), múzeum tradičnej výroby drevených lodí (v susednej obci Betina).

Pláže Murter

Priamo v mestečku Murter sa nachádza pekná pláž Čigrađa (vyslovuje sa Čigradža, po slovensky napísané Čigrada). Nájdete ju na okraji letoviska na juhozápadnej strane. Pláž je z časti okruhliaková s pozvoľným vstupom do mora. Časť pobrežia okolo pláže tvoria ploché hladké kamene, vhodné na opaľovanie. Pri pláži sa môžete občerstviť v reštaurácii Čigrađa alebo pizzerii Lantana. K dispozícii je tu aj parkovisko.

Rodinami s deťmi je veľmi vyhľadávaná piesočná pláž Slanica. Počas letných mesiacov býva ale veľmi frekventovaná - využívajú ju predovšetkým hostia ubytovaní v miestnom hoteli alebo kempe. Pri pláži Slanica sa nachádzajú aj tenisové kurty, môžete si tu zahrať beach volejbal a deti sa vybláznia na tobogáne alebo na trampolínach. K dispozícii je aj požičovňa vodných skútrov a plážových lehátok, na pláži sprcha. Pestrá je ponuka reštaurácií a plážových barov. Zo zátoky sú krásne výhľady na súostrovie Kornati. Niet divu, že Slanica je najobľúbenejšou plážou na Murteri.

Priamo v centre Murtera sa nachádza mestská pláž Luke. Z časti je okruhliaková, z časti sa jedná o betónové terasy, ktoré slúžia na opaľovanie. Pri pláži je sprcha. V blízkosti nájdete obchod, reštaurácie i kaviarne.

Tiež milovníci naturizmu si na Murteri nájdu na kúpanie svoje miesta. Západne od mesta Murter sa nachádza FKK pláž Podvrške, pri malom rovnomennom polostrove. Naturistom je vyhradená len skrytejšia časť pláže, tvoria ju prevažne skaliská. V "textilnej" časti pláže sa môžete občerstviť v malom bare.

Reštaurácie Murter

Ponuka reštaurácií i pizzérií ​​v Murteri je široká. Neurobíte chybu, ak zavítate do niektorého z nasledujúcich podnikov:

Odporúčame

 • Konoba Boba - pomerne drahá reštaurácia, je považovaná za jednu z najlepších v Chorvátsku, výborné jedlá z čerstvých surovín, mäso i morské plody, umiestnenie v blízkosti prístavu
 • Restaurant Tic-Tac - dobrá reštaurácia hneď pri mori v oblasti prístavu, atraktívne servírujú morské plody, pestrá ponuka pokrmov z rýb i mäsa
 • Restaurant Rebac - štýlová reštaurácia s peknou záhradkou hneď pri prístave, výborné jedlá z rýb a morských plodov
 • Fabro - široká ponuka rýb a pokrmov z morských plodov (majú napr. dobré ustrice), dobré dezerty, umiestnenie hneď pri mori v centre mesta
 • Zameo ih vjetar - výborné cestoviny, lokalita v centre, ďalej od mora
 • Tunga re - výborná pizza, masívne drevené stoly, lokalita blízko prístavu, ďalej od mora
 • Morski pas (Pizzeria Shark) - dobrá pizzeria a reštaurácia pri pláži Slanica (pizza, šaláty, rýchle jedlá z grilu)
 • Čigrađa - dobrá reštaurácia pri rovnomennej pláži, široká ponuka jedál z rýb i mäsa, dobré cestoviny
 • Pizzeria Lantana - dobrá pizza hneď pri pláži Čigrađa
 • Fine Food Murter - reštaurácia s rýchlo pripravenými jedlami, výborné Burgery, umiestnenie v blízkosti prístavu (ďalej od mora)
 • Beer Bar Kantun - obľúbený pivný bar s ponukou cca 10 rôznych druhov pív (točené pivá i vo fľašiach), počas letných večerov živá hudba (latino...), lokalita v blízkosti prístavu (ďalej od mora)

Výlety z Murtera

Priamo na ostrove odporúčame navštíviť staré mesto Murter (Staro Selo Murter). Vchutnajte si tu večernú prechádzku uličkami medzi starými kamennými domami, ktorých pôvod siaha až do druhej polovice 14. storočia. Z južnej časti starého mesta vedie chodník až ku kaplnke sv. Roka (Crkva Sv. Roka). Od domu Čigrada, kde ponúkame apartmány, je to k tejto cestičke asi 310 m.

Na obzore sú z Murtera vidieť ostrovy národného parku Kornati. Počas pobytu v Murteri odporúčame tento národný park navštíviť - vypláva sem mnoho výletných lodí. Trás je niekoľko, medzi najobľúbenejšie patrí kombinácia s návštevou prírodného parku Telašćica - jeho majestátnych skalných útesov a slaného jazera Mir.

Murter je vhodné miesto na návštevu ďalšieho krásneho národného parku - vodopády Krka, kde sa na rozdiel od Plitvických jazier môžete pod vodopádmi i vykúpať. Milovníkom architektúry učaruje mesto Šibenik s nádhernou katedrálou sv. Jakova.

Možnosti výletov nájdete v sekcii Výlety Murter.

Šport

Plávanie, turistika, cyklistika, tenis (pri pláži Slanica), potápanie (potápačské centrum Najada), rybárčenie (big game fishing).

Zaujímavosti o ostrove Murter

Svojou rozlohou dosahuje ostrov Murter približne 19 km2. Rozkladá sa západne od Šibeniku a patrí do skupiny tzv. Šibenických ostrovov. Jeho nadmorská výška nie je nijako vysoká, najvyšší vrchol dosahuje 125 m nadmorskej výšky. Od pevniny ho delí Murterský kanál. Pri dedinke Tisno, kde je kanál najužší, je ostrov spojený s pevninou 12 m dlhým zdvíhacím mostom. Pravidelne sa dvíha, aby tadiaľ mohli preplávať lode.

Medzi najvýznamnejšie centrá na ostrove patria mestečká Murter, Betina, Jezera a Tisno. Mesto Murter je najväčším sídlom. Nachádza sa na severozápadnom pobreží ostrova a je centrom cestovného ruchu. Práve tu je sústredené veľké množstvo apartmánov a hotelov.

Zároveň je Murter významným poľnohospodárskym centrom. Vďaka úrodnej pôde sa tu pestuje ovocie, zelenina, vínna réva a olivy. Rozšírený je tu tiež chov oviec. Tie sú v letných mesiacoch prevážané na pastviny Kornatských ostrovov.

Na Murteri síce nenájdete žiadne klasické pamätihodnosti, ale rozhodne sa tu nebudete nudiť. Môžete sa tu venovať športom, alebo využiť ponuku miestnych agentúr a podniknúť lodný výlet do národného parku Kornati.