ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Ako väčšina letovísk ostrova Dugi Otok, je aj Veli Rat menšou obcou s niekoľkými reštauráciami, obchodom a lodným prístavom (marínou). Ak teda hľadáte možnosť zakotvenia vlastnej lode alebo člna, Veli Rat je pre vás to pravé letovisko.

Obľúbeným miestom na vychádzku je bezpochyby maják Veli Rat tiež známy pod názvom Punta Bjanka, ktorý sa nachádza necelé 3 km od centra rovnomenného letoviska. Maják bol postavený v roku 1849 a vďaka výške 42 metrov je najvyšším majákom na Jadrane. Neďaleko majáku sa tiež nachádza kaplnka sv. Nikolu, ktorá sa stala atraktívnym romantickým miestom pre svadobné obrady.

Vybavenie

Obchod, pizzerie, reštaurácie, pošta so zmenárňou, informačné turistické centrum, lodný a jachtársky prístav.

Lekáreň a bankomat nájdete v letovisku Sali (43 km).

Čerpacia stanica sa nachádza v Zaglave (39 km).

Pláže

Necelé 3 km od letoviska Veli Rat sa v okolí majáku nachádza niekoľko menších štrkových pláží. Tou najznámejšou je pláž Lanterna, ktorá je kombináciou okruhliakovej a skalnatej pláže s nádherným výhľadom na otvorené more. Táto pláž je prístupná pešo priamo z Veli Ratu, ale aj na bicykli či autom. Parkovanie je tu spoplatnené.

Väčšina návštevníkov však využíva krásnu piesočnú pláž Sakarun, ktorá sa nachádza juhovýchodne od Veli Ratu a je vzdialená 2,5 km pešo, alebo 3 km autom.

Pláž Sakarun má veľmi pozvoľný vstup do mora a na dne mora je väčšinou jemný piesok. Na pláži sú okrúhle okruhliaky a vstup do mora je piesočný. Pláž Sakarun je preto vhodná najmä pre malé deti či neplavcov. Pri pláži sú dva stánky s občerstvením a toalety. Blízky borovicový les poskytuje príjemný tieň.

Ďalšiu možnosť kúpania ponúka pláž Veli Žal, ktorá sa nachádza 12 km juhovýchodne od letoviska Veli Rat. Pláž je okruhliaková, avšak morské dno je piesočné. Na pláži je menší bar s občerstvením a posedením. K pláži vedie spevnená asfaltová cesta a pri pláži sa nachádza spoplatnené parkovanie.

Výlety

Medzi najobľúbenejšie výletné miesta na ostrove Dugi otok patrí prírodný park Telašćica, ktorý je vzdialený od letoviska Veli Rat 40 km. Súčasťou parku je slanovodné jazero Mir. Jazero obsahuje liečivé bahno a jeho ďalší zvláštnosťou je, že teplota vody môže byť v lete až o 6 ° C vyššia ako teplota vody v mori. Ponúka tak nielen príjemné kúpanie, ale aj odpočinok v tieni pod stromami. V prístave, ktorý leží v tesnej blízkosti jazera, sa nachádzajú dve reštaurácie, ktoré návštevníkom môžu ponúknuť nielen vynikajúce kulinárske špeciality, ale aj pokojnú atmosféru priamo v prírodnom parku Telašćica.

Šport

Windsurfing, plávanie, cyklistika, turistika, potápanie.

Doprava na Dugi Otok

Na ostrov Dugi Otok sa dostanete trajektom z nového trajektového prístavu Gaženica na východnej strane Zadaru. Dĺžka plavby zo Zadaru do Brbinja (Dugi Otok) je 100 minút. Trajekt jazdí väčšinou 3x denne, posledný odchod zo Zadaru je pomerne skoro - viď plavebný poriadok.