Vyhľadať na webe

s

Cestné pravidlá

Jazdí sa vpravo, predchádza sa vľavo.

Mimo obce sa musí jazdiť s rozsvietenými tlmenými svetlami behom dňa, v obci len v noci.

Pri jazde mimo obec je povinné osvetlenie všetkých motorových vozidiel vrátane diaľnice.

V obývaných oblastiach sa nesmú používať zvukové znamenia, len v prípade ohrozenia sa smú použiť.

Počas jazdy nesmie byť používaný mobilný telefón.

Kruhový objazd: povinnosť použiť smerové svetlá je len pri výjazde z kruhového objazdu, nie pri vjazde.

Používanie snehových reťazí: za mimoriadnych podmienok bude jazda povolená len so snehovými reťazami, bude nariadené vždy značkou. V prípade použitia snehových reťazcov je max. rýchlosť 40 km/h.

Pešie zóny: vjazd je povolený len vozidlom označeným na dodatkovej tabuli a v určenej dobe, a to max. rýchlosťou 10 km/h. Parkovanie je v týchto zónach zakázané, výnimkou sú len označené vozidlá prepravujúce osobu zdravotne/telesne postihnutú.

Parkovanie: označené vozidlá prepravujúce osobu zdravotne/telesne postihnutú môžu byť zaparkované bezplatne na miestach, kde je platené státie.

Miesta, kde polícia pri špatnom zaparkovaní vozidla montuje auto-papuču, sú označené dopravnou značkou. Preprava detí: povinnosť používať autosedačky.

Rýchlostné limity Maďarsko

Maximálne rýchlosti: pre osobné vozidlá, motocykle a motorové vozidlá s max. úžitkovou hmotnosťou do 2 500 kg sú v obci 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na rýchlostných cestách 110 km/h, na diaľniciach 130 km/h.

Pre trojkolky, odťah vozidiel, cyklistov a mopedy platí max. rýchlosť 40 km/h.

Pokiaľ je dopravnou značkou povolená v obci rýchlosť vyššia ako 50 km/h, platí toto zvýšenie len pre vozidlá s max. celkovou hmotnosťou do 3 500 kg.

Vodičské preukazy Maďarsko

Národné vodičské preukazy: tie ktoré odpovedajú anexie 6 Konvencia z roku 1968 a národné vodičské preukazy - model Európskeho spoločenstva.

Medzinárodný vodičský preukazy: návštevníci, ktorí riadia mopedy do 50 cm pri maximálnej rýchlosti nepresahujúcej 40 km/h musia mať vek od 14 rokov. Musia mať vodičský preukaz, i keď nie je požadovaný v zemi ich trvalého pobytu.

Návštevníci, ktorí riadia motocykel akéhokoľvek zdvihového objemu alebo osobný automobil musia mať vek od 18 rokov. Tieto podmienky sa vzťahujú na návštevníkov, ktorí riadia vozidlá dočasne dovezené do Maďarska, tak i na vozidlá v Maďarsku prenajaté alebo vypožičané.

Povinné vybavenie Maďarsko

Vodič motocyklu i jeho spolujazdec musia mať ochrannú prilbu.

Je povinné používať bezpečnostné pásy na predných sedadlách. Pri jazde mimo obce na všetkých sedadlách, ktoré sú vybavené pásmi.

Deti do 12tich rokov a osoby menšie ako 150 cm nemôžu pri jazde sedieť na predných sedadlách, ak vozidlo nie je vybavené špeciálnym bezpečnostným systémom pre tieto účely. Na takomto sedadle potom nesmie byť airbag.

Hĺbka dezénu pneumatík musí byť minimálne 1,6 mm.

Povinný výstražný trojuholník.

Osobné vozidlá nemusia mať hasiaci prístroj.

Povinná lekárnička.

Vyberte si zo širokej ponuky apartmánov po celom pobreží Chorvátska!

Destinácie Chorvátska na mape

 

Premýšľate, čo darovať svojim blízkym na Vianoce?

Darujte im letnú dovolenku v Chorvátsku v podobe vianočného darčekového poukazu. Pripravíme vám poukaz na vybraný pobyt alebo si môžete zakúpiť poukaz na určitú čiastku podľa vášho želania. Poukazy na čiastku môžete uplatniť na akýkoľvek pobyt do 15. 9. 2024.