Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Mandre - ostrov Pag

Na leteckých záberoch z ostrova Pag v Chorvátsku vidíte rýchlo sa rozvíjajúce, avšak veľmi malebné letovisko Mandre. Mandre má veľmi čisté, otvorené more a krásny výhľad na okolité ostrovy. Miestne apartmánové domy sú často veľmi blízko pláží a určite splnia Vaše náročné požiadavky. Fotky znázorňujú pozíciu apartmánových domov.

Letovisko Mandre nájdete na západnom pobreží ostrova, asi na pol cesty medzi mestečkami PagNovalja. Ešte začiatkom 70. rokov 20. storočia to bola malá osada, čítajúca len niekoľko malých rybárskych domčekov a prístreškov pre rybárske náčinie a siete.

Prístav v Mandre bol totiž hlavným prístupom k moru pre obyvateľov neďalekej dediny Kolan, ktorá leží úplne netradične vo vnútrozemí ostrova. Postupom času sa však rybárske prístrešky začali meniť na jednoduchšie domčeky a s príchodom turistov na ostrov Pag tiež na útulné apartmány pre letné ubytovanie prvých návštevníkov tejto dnes malebnej apartmánovej dedinky. V súčasnej dobe sa tu trvalo zdržiava okolo 250 obyvateľov, pričom celková kapacita pre ubytovanie letných hostí môže činiť až 6 000 voľných lôžok.

Letovisko Mandre ponúka príjemný pobyt prevažne tým turistom, ktorí si neželajú byť rušení prílišným hlukom a hurhajom okolo stánkov so suvenírmi a tiež sami sa správajú pokojne, aby nerušili pobyt ostatným. To však neznamená, že večer nie je kam zájsť, práve naopak. Pokojné vonkajšie posedenie v niekoľkých reštauráciách a kaviarňach na čerstvom morskom vzduchu, v tesnej blízkosti morského brehu a s pohľadom na slnko zapadajúce za vzdialený obzor, Vám potom ešte nadlho utkvie v pamäti. Spomienka na tieto chvíle Vás potom rozohreje v mrazivých zimných večeroch.

Kúpanie v Mandre

Pri kúpaní je potrebné mať sa na pozore pred morskými ježkami, ktorí sa tu, najmä zo začiatku letnej sezóny, vyskytujú. To je však dôkaz znamenitej kvality a čistoty morskej vody. Rodiny s deťmi môžu využiť miest, kde klesanie morského brehu je miernejšie a vhodné aj pre menej zdatných plavcov. Pláže v Mandre sú označené "modrou zástavou". Takýchto pláží, ktoré spĺňajú určité podmienky na kúpanie, najmä vzhľadom na čistotu a kvalitu morskej vody, je na celom ostrove celkom osem. Naviac nebývajú preplnené toľko, ako v iných letoviskách, najmä na pevninskej časti Chorvátska, hoci aj sem prichádza rok od roku viac zahraničných i tuzemských turistov.

Prechádzky a výlety v Mandre

Aj pre priaznivcov aktívneho pohybu na dovolenke ponúka výhodná poloha letoviska Mandre pomerne dobrú dostupnosť pre podnikanie najrôznejších trekov a túr. Medzi tie menej náročné patrí napríklad prechádzka pozdĺž pobrežia smerom k severozápadu. Po 4 km, kedy cestou tiež miniete menší majáčik, sa ocitnete na malom myse, naproti ktorému ležia malé ostrovčeky nazývané "Myšacie" (Rt Mišnjak). Po celú cestu Vás bude sprevádzať pohľad na dva pretiahnuté ostrovy. Väčší Maun a menší ostrov Škrda, obidva vo vzdialenosti asi 5 km od pobrežia (2.8 NM - námornej míle). Pás mora, ktorý ich delí od pobrežia ostrova Pag sa nazýva "Maunský prieliv" (Maunski kanal). Nebýva výnimkou v týchto vodách uvidieť delfíny, ktorí tadiaľ občas putujú pri ceste za potravou.

Keď budete pokračovať ďalej od Myších ostrovov pozdĺž pobrežia Pagu, neprehliadnete zátoku zvanú "Malá modrá lagúna". Má síce ďaleko do tej filmovej modrej lagúny, ale na jej dne sa tiež vyskytuje piesok a vzhľadom na vzdialenosti od obývaných domov sa tu môžete vykúpať bez plaviek a väčšinou tiež úplne sami. Slnečné lúče Vám budú presvitať pod morskú hladinu až na piesčité dno. Voda sa tak sfarbí do najrôznejších odtieňov nielen modrej farby. Na tejto prírodnej pláži potom môžete vyskúšať, ako zvonia kamene, keď nimi budete ľahko ťukať o seba. Budete sa totiž nachádzať na "Pláži zvoniacich kameňov". Ďalším pokračovaním v chôdzi po kamenistom pobreží sa onedlho dostanete k malému penziónu, od ktorého potom poľnou cestou miernym stúpaním dôjdete až k hlavnej ceste v smere do Mandre. Keď ju prejdete rovno, prídete až k vysielaču stojacemu na Lysom vrchu (Lisičnjak 74 m n. m.). Tak si prechádzku môžete príjemne predĺžiť a onedlho sa ocitnúť opäť v dedinke Mandre.

Pri džbánku vychladeného piva, či vínneho streku si potom v miestnej kaviarničke odpočiniete a porozprávate čerstvé zážitky z tejto krátkej, asi 3 hodinovej túry. Z Mandre však môžete absolvovať aj celodenný trek na najvyššiu horu ostrova, vrch sv. Vid 348 m n. m. Táto túra však už vyžaduje určitú fyzickú kondíciu, zásoby pitnej vody a naplánovanie na celý deň.

Vybavenosť Mandre

V dedinke Mandre potom ešte nájdete dva obchody so zmiešaným tovarom s názvami Market a Kerum a tiež malú tržnicu s ovocím a zeleninou. Niekoľko stánkov s pečivom, prípadne stánky s drobnými suvenírmi. V cestovnej agentúre možno vymeniť bankovky, kúpiť pohľadnice a poštové známky, prípadne dohodnúť zapožičanie loďky poháňanej motorom, ktorú riadite sami. V Mandre nechýba ani malá súkromná pekáreň, výtvarná dielňa a galérie zároveň či výrobňa vynikajúcich domácich zákuskov.

Západy slnka tu, na západnom pobreží ostrova Pag v letovisku Mandre, bývajú jedny z najkrajších na celom juhozápadnom pobreží Chorvátska. Mnoho návštevníkov, ktorí sem zavítajú, sa tu nielen dobre cítia, ale tiež sa do týchto miest ostrova Pag opäť radi vracajú.

Ubytovanie

Ubytovanie Mandre

Ubytovanie Mandre

Prehľad domov a apartmánov,
ceny a rezervácie

Kde sa na Pagu ubytovať

Ubytovanie pre Vašu dovolenku na ostrove Pag si môžete vybrať na stránke Ostrov Pag ubytovanie.

Ostrov Pag, Mandre, přístav, Chorvatsko
  • Ostrov Pag, apartmány Mandre, Chorvatsko
  • Ostrov Pag, apartmány Mandre, Chorvatsko
  • Ostrov Pag, Mandre, Chorvatsko
  • Ostrov Pag, apartmány Mandre, Chorvatsko
  • Ostrov Pag, apartmány Mandre, Chorvatsko
  • Ostrov Pag, apartmány Mandre, Chorvatsko
  • Ostrov Pag, apartmány Mandre, Chorvatsko
  • Ostrov Pag, apartmány Mandre, Chorvatsko
  • Ostrov Pag, apartmány Mandre, Chorvatsko
  • Mandre, Ostrov Pag, Mišnjak, Chorvatsko