ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

1. Katedrála Sv. Jakuba v Šibeniku

Katedrála Sv. Jakuba v Šibeniku - pamiatka UNESCOKatedrála Sv. Jakuba je najvýznamnejšou pamiatkou s neskorogotickými a renesančnými prvkami architektúry na území Chorvátska. Stavba je trojloďová s jednou priečnou loďou. Dĺžka je obdivuhodných 39 m a výška 32 m. Výstavba začala v roku 1431 v gotickom štýle pod vedením majstra Juraja Dalmatinca, ktorý bol za týmto účelom povolaný z Benátok. Po jeho smrti pokračovala výstavba pod vedením Nikoli Firentinace (Donatelova žiaka) v renesančnom štýle. Na jej dokončenie sa potom podieľal Bartolomeo de Mestre a jeho syn Giacomo. Dokončená bola v roku 1536. K jej vysväteniu došlo až v roku 1555 po úplnom dokončení. Stavebným materiálom bol predovšetkým vápenec a bračský mramor. Na stavbu tohto architektonického skvostu v Chorvátsku nebolo použité žiadne drevo ani tehly.

Dnes prebiehajú práce na rekonštrukcii katedrály, ktoré začali ihneď po konci vojnového konfliktu roku 1995. Na začiatku bola vykonaná aspoň konzervácia poškodenej pamiatky.

2. Eufraziova bazilika v Poreči

Eufraziova bazilika, PorečBazilika bola zapísaná na zoznam UNESCO v roku 1997. Stojí na mieste pôvodného kostola z ranokresťanského obdobia. Výstavba začala po uznaní kresťanstva na začiatku 4. storočia na mieste patricijského domu, v ktorom bolo tajné kresťanské oratórium. Aj z tohto obdobia sa zachovali fragmenty mozaiky.

Na konci prvej polovice 6. storočia začal na tomto mieste biskup Eufrazius stavať monumentálnu baziliku. Stavba trvala len 11 rokov a jej architektúru ovplyvňujú východné i západné prvky, predovšetkým ale slávne ravennské stavby. Práve z Ravenny prišiel Eufrazius do Chorvátska.

Bazilika bola viackrát reštaurovaná a v súčasnej dobe je najlepšie zachovanou architektonickou pamiatkou z ranobyzantského obdobia ako v Chorvátsku, tak v Stredomorí.

3. Diokleciánov palác v Splite

Diokleciánov palác v Splite - pamiatka UNESCO Stavba paláca štvoruholníkového tvaru (215 x 180 m s povrchom 38 500 m2) sa začala v roku 295 za vlády rímskeho cisára Diokleciána. Práce trvali 10 rokov. Mohutné steny boli silné 2 m, spevnené 16 vežami. Brány (zlatá, bronzová, strieborná a železná) označujú zároveň konce oboch hlavných os. Jedná sa v súčasnostinajlepšie zachovanú stavbu antického pôvodu na území Chorvátska.

Unikátna stavba spájajúca v sebe prvky pevnostného hradu s luxusom antickej vily bola postavená z kameňa ťaženého na blízkom ostrove Brač. V priebehu 5. a 6. storočí sa palác stal obytným priestorom a dnes je srdcom Splitu s cca 280 obytnými domami. Komplex prechádza neustálou rekonštrukciou, priestory sú využívané ku galerijnej činnosti, koncertom a ďalším kultúrnym akciám.

4. Historické jadro mesta Trogir

Historické jadro mesta Trogir - pamiatka UNESCOTento unikátny komplex stavieb z 13. storočia bol zapísaný do zoznamu UNESCO ako vrchol Kamenického a sochárskeho umenia svojej doby na území Chorvátska. Staré mesto je rozdelené na západnú a východnú časť. Historické centrum je dodnes obohnané zvyškami hradieb s obrannými vežami z 13.-16. storočia (kaštel Kamerlengo, kugla svetog Marka, Morska vrata, Kopnena vrata). Hlavnou pamiatkou je katedrála Sv. Vavrinca (Sv. Lovre).

Osadu založili na súčasnom chorvátskom území koncom 3. storočia pred Kristom Gréci z Issy (ostrova Vis) a nazvali ju Tragurion (kozí ostrov). Osada sa dostala v priebehu storočí do rúk rôznym vládcom (Rimania, Byzantínci, Benátčania...). Aj keď v období stredoveku Trogir prežíval pohnuté časy, bolo to obdobie rozkvetu. Stredovekú architektúru môžeme obdivovať dodnes. Takmer neporušené jadro si zachovalo stredovekú štruktúru, obopína ho dochovaná časť hradieb s opevneným zámkom (Kamerlango zo 14.-15. storočia). O niečo mladšia je veža sv. Marka. Krivolaké, často zastrešené uličky s gotickými domami a pôvabnými renesančnými palácmi jedinečným súborom architektonických pamiatok. Staré mesto je situované na ostrovčeku, ktorý je s pevninou spojený krátkym mostom. Je rozdelené na východnú a západnú časť. Východná časť bola "vlastné mesto" a západná, ktorej sa hovorí Pesiké, bola predmestím poľnohospodárov.

Každý dom tohto chorvátskeho mestečka vnútri hradieb má svoj vlastný erb a nápis. Trogirské námestie a katedrála boli vystavané na mieste, kde predtým stál antický chrám a slávny portál katedrály z 13. storočia. Tento je dielom majstra Radovana a znázorňuje scény z Evangelia. To sú len niektoré z nádherne vytesaných sôch a reliéfov, ktoré z ulíc tohto mesta robia pamiatku ľudského umenia.

5. Dubrovník

Dubrovník - pamiatka UNESCODruhé najväčšie mesto v Chorvátsku - Dubrovník - bolo založené v 7. storočí. Je obohnané dva kilometre dlhými hradbami. Dubrovnícke hradby patria k najmohutnejším obranným opevneniam v Európe. Sú vysoké až 25 metrov a ich hrúbka dosahuje šiestich metrov.

Hradby spoločne s vežami, tvrdzami a pevnosťami, ktorých je okolo Dubrovníka dohromady 36, chránia prekrásne ulice, ozdobné priečelia domov a palácov. Tieto pochádzajú zo všetkých období dejín slávnej Dubrovníckej republiky. Prechádzka Dubrovníkom, šálka kávy na korze Stradun a prechádzka po starých hradbách sa podobajú návšteve v autentickej galérii rôznych architektonických slohov a období. Pri návšteve Chorvátska rozhodne navštívte toto prekrásne mesto. História na Vás dýchne zo všetkých kútov.

6. Plitvické jazerá


Plitvické jazeráJedná sa o veľmi zaujímavú lokalitu v Chorvátsku - sústavu šestnástich krasových jazier, stupňovito nad sebou zoradených v dĺžke cca 7 km. Jazerá sú spojené 92 vodopádmi spadajúcimi z výšky 3-76 metrov. Horské masívy spadajúce k brehom jazera sú porastené jedľovými, bukovými a javorovými lesmi. Tento chorvátsky národný park má rozlohu 20 000 ha. 200 ha pripadá na vodnú plochu a zvyšok na okolité lesy. Návštevníci tu môžu obdivovať zachovalý ekosystém s bohatou faunou (od medveďov, cez mačkovité šelmy po nespočetné množstvo vtákov a rýb).

Sústava jazier s výškovým rozdielom cca 156 m vznikla sústavnou eróznou činnosťou rieky Korana, ktorá tu preteká údolnou plošinou tvorenou dolomitovými a vápencovými horninami. Mäkký vápenec bol vymieľaný do hlbokých preliačin a fjordov, tvoriacich spodnú časť sústavy. Horná časť je vytvorená v tvrdšom dolomite, ktorý bol erózne spracovávaný skôr do šírky.

Pozorovať tu môžeme neustále sa meniace vápnité tufy. Jedná sa o bariéry vzniknuté v miestach prirodzených prírodných prekážok usadzovaním karbonátu vápnika a horčíka. Belavý povlak pokrýva dná i steny jazier a fjordov. Vďaka tlaku vody je tento proces v neustálom pohybe.

Ak sa rozhodnete pre "starú cestu", určite si naplánujte návštevu jednej z najkúzelnejších oblastí Chorvátska. Návšteva Plitvických jazier bude určite príjemnou bodkou za dovolenku u chorvátskeho mora.

7. Starigradsko polje na ostrove Hvar

Starigradsko polje, ostrov HvarV júni 2008 bolo korunované úsilie odborníkov na chorvátskom ostrove Hvar siedmym zápisom na zoznam svetových kultúrnych a prírodných pamiatok UNESCO. Jedná sa o oblasť v blízkosti súčasného mesta Stari Grad, ktorého história siaha do roku 385 pred n. l.

V tejto dobe to bola významná (druhá najväčšia) grécka kolónia na Jadrane. Jej zakladatelia priplávali na jeden z najväčších ostrovov Chorvátska údajne z ostrova Pharos. Unikátna je vtedajšia správa obecných pozemkov a jej zachovanie do dnešnej doby. Úrodná pôda patriaca obci bola rozparcelovaná na diely o rozmeroch 181 x 905 m (agery). Jednotlivé pozemky potom boli pridelené menovite kolonistom, ktorí na nich hospodárili. Jednotlivé diely boli oddelené systémom kamenných múrikov, opatrené menom vlastníka a bol vybudovaný systém komunikácií potrebný na ich obsluhu.

 

Vyberte si zo širokej ponuky apartmánov po celom pobreží Chorvátska!

Destinácie Chorvátska na mape

 

Spoznajte Chorvátsko za 7 dní. Objavujte skryté pláže, históriu a nádherné ostrovy.

Dovolenka na lodi v Chorvátsku