Ostrov Hvar

Hvar je jedným z najväčších dalmátskych ostrovov. Jeho dĺžka je 68 km a rozloha 300 km2. Ostrov je pretiahnutého tvaru a obýva ho cez 11 000 obyvateľov. Hvar je veľmi hornatý, najviac sídiel je sústredené v severnej, najširšej časti. Tu je šírka ostrova cca 11 km, inak je šírka okolo 5 km. Z južnej strany je pobrežie veľmi strmé, viac menej neobývané. Severnéjužné pobrežie ostrova Hvar však ukrýva nespočetné množstvo nádherných zátok a pláží. Niektoré z týchto zátok ponúka aj ubytovanie. Stredom ostrova sa tiahne horský chrbát Sv. Nikola s rovnomenným najvyšším vrcholom - 628 m (ďalšie potom je Hum, Gvozd a Černica). V severnej časti prechádza tento chrbát v úrodnú panvu - Starigradsko polje (Velo polje), ktorá je hlavnou poľnohospodárskou oblasťou na ostrove. Po ostrove sa môžete pohybovať dobrou sieťou ciest.

Hvar - ostrov Hvar

Letecké snímky - ostrov Hvar

Mesto Hvar - ostrov Hvar Letecké snímky - ostrov Hvar

 

Poďte na Hvar – najslnečnejší ostrov na Jadrane

Ostrov Hvar je niekedy nazývaný chorvátskou Madeirou, pretože má najväčší počet hodín slnečného svitu na chorvátskom Jadrane (2 178).

Pokrivenik, ostrov Hvar Južné zátoky, ostrov Hvar
Pokrivenik, ostrov Hvar Južné zátoky, ostrov Hvar

Podnebie a vegetácia ostrova Hvar

Ostrov Hvar má veľmi priaznivé podnebie, veľmi mierne zimy a teplé letá. Podnebie je priaznivé pre ľudí, aj pre rastliny. Aj napriek vysokej letnej teploty je ostrovné klíma príjemnejšie ako na pevnine. Priemerná teplota vzduchu je 16,5 stupňa (januárový priemer je iba 8,8 stupňa). Sneh na ostrove takmer nepoznajú, ak sa objaví, tak len na pár hodín. Niekedy sa o Hvare hovorí aj ako o voňavom, bylinkovom ostrove. Mimo hojne rastúcu macchiu rastie všade levanduľa, majoránka, rozmarín, šalvia, tymián a ďalšie voňavé byliny a kríky v divokej forme. Predovšetkým levanduľa sa tu tiež pestuje na "priemyselné spracovanie". Vonné oleje z rozmarínu a levandule sa tu vyrábali už v 16. storočí. Ak budete na Hvare v priebehu júna, kedy práve kvitne levanduľa, budete očarení. Na pestovanie bylín i ostatných plodín sa využíva predovšetkým úrodná nížina v severnej časti - Velo Polje a svah nad Starim Gradom. Mimo bylín sa pestuje predovšetkým južné ovocie, vínna réva, zelenina a olivovníky. Olivový olej z Hvaru je vyhlásený svojou kvalitou.

Levanduľa, ostrov Hvar Olivovník, ostrov Hvar
Levanduľa, ostrov Hvar Olivovník, ostrov Hvar

 

V minulosti bol ostrov Hvar pokrytý borovicovými lesmi (dalmátska borovica, borovica halepská), ktoré boli zdevastované človekom v priebehu storočí v súvislosti s potrebou ďalších pastvín a spotrebou dreva pri špecifickom spôsobe lovu rýb "na svetlo". (Ohne sa zapálili na zvláštnych konštrukciách nad vodou a ryby zhromaždené sa stali ľahkým úlovkom). Po rozsiahlych lesných porastoch zostali len nepatrné zvyšky (Pakleni otoci, niektoré miesta Sv. Nikoli). Ničivé dielo ľudskej činnosti dokonávajú ničivé požiare, ktoré sa v suchej krajine rýchlo šíria. (Na ostrove nie sú žiadne povrchové toky a minimum sladkovodných prameňov.) Pitná voda je v súčasnej dobe privádzaná podmorským vodovodom z pevniny. Napriek všetkým nešetrným zásahom človeka do miestneho ekosystému rastie na Hvare viac ako 1100 druhov stredomorských rastlín zhodných s flórou ostrovov v Egejskom, Tyrhénskom mori a na pobreží severnej Afriky. Za zmienku stoja prospievajúce porasty opuncie (opuncia barbarka) a agávy. Nájdeme tu aj niekoľko endemických druhov - ostružník jadranský, tamariška dalmátska, kosatec dalmátsky a ďalšie.

Fauna na ostrove Hvar

Aj fauna je na tak malé územie pomerne bohatá, i keď aj jej zastúpenie sa mení vďaka ľudskej činnosti. Jedná sa predovšetkým o drobnú zver – zajac, jarabica, orebica grécka, kuny, veveričky a vidieť môžete s trochou šťastia aj tetrova. Radosť prinesú do nášho života všadeprítomné lastovičky a škovránky. V kasových oblastiach žije i niekoľko druhov netopierov. Z väčších zvierat to sú potom ovce, kozy, somáre a muly. Ich počty sú dnes obmedzené vzhľadom na škodlivosť spásania rastlín. Najbohatšia fauna je však tá podmorská. Samozrejme je tu pestrá škála rýb, ale aj rôzni pŕhlivci, ako sasanky, rohovitky (podobné koralom - tie sú len vo väčších hĺbkach). Pri potápaní môžeme vidieť - aj na jedálničku ochutnať - hlavonožce, ulitníky aj kôrovce.

Destinácie na ostrove Hvar

Medzi najnavštevovanejšie destinácie na Hvare patria mestá Hvar, Jelsa, Stari Grad, Vrboska. Za návštevu stoja aj menšie sídla Basina, Zavala, Sveta Nedjelja, Sućuraj a Milna. Do vnútrozemskej osady Humac, môžete zamieriť za pamiatkami ľudovej architektúry, vínom a dobrou kuchyňou.

Stari Grad - ostrov Hvar Vrboska - ostrov Hvar
Mesto Stari Grad - ostrov Hvar Mesto Vrboska - ostrov Hvar

 

Doprava na ostrov Hvar

Na ostrov Hvar sa môžete dostať pohodlne trajektom. Zo Splitu do Stari Gradu, alebo z Drveniku na najjužnejší výbežok Hvaru - Sućuraj.

Kde sa na Hvare ubytovať

Ubytovanie pre Vašu dovolenku na ostrove Hvar si môžete vybrať na stránke Ubytovanie Hvar. Na ostrove Hvar ponúkame ubytovanie v apartmánoch v letoviskách Ivan Dolac, MilnaZavalaVela StinivaPokrivenik a v severných či južných zátokách Hvaru.

Výber z ubytovania na Hvare:

Apartmány Juraj, Zavala, Hvar Apartmány Jasna, Zavala, Hvar Apartmány Josipov dvor - Hvar - severné zátoky Robinzonáda Jurasović - Hvar - severné zátoky
Apartmány Juraj, Zavala Apartmány Jasna,
Zavala
Apartmány Josipov dvor,
severné zátoky Hvaru
Robinzonáda Jurasović,
severné zátoky Hvaru
 
Apartmány Maslina - Hvar - severné zátoky Apartmány Lavanda - Vela Stiniva - Hvar Apartmány Rubin - Pokrivenik - Hvar Apartmány Ruža - Pokrivenik - Hvar
Apartmány Maslina,
severné zátoky Hvaru
Apartmány Lavanda,
Vela Stiniva
Apartmány Rubin,
Pokrivenik
Apartmány Ruža,
Pokrivenik
Apartmány Cico - Pokrivenik - Hvar Hotel Timun - Pokrivenik - Hvar Apartmány Zorina - Hvar - Milna Apartmány Čegir - Hvar - Ivan Dolac
Apartmány Cico,
Pokrivenik
Hotel Timun,
Pokrivenik
Apartmány Zorina,
Milna
Apartmány Čegir,
Ivan Dolac

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostrov Hvar môžete navštíviť aj pri okružnej plavbe loďou na trase 2 - Stredná a Južná Dalmácia, okružnej plavbe loďou na trase 3 - Stredná Dalmácia, pri okružnej plavbe na trase 5 - Južná Dalmácia alebo pri cykloplavbe 2 - Dalmácia.