ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Letecké zábery ukazujú dedinky v Pažskom zálive na chorvátskom ostrove Pag, Zubovići a Caska. Na prvom obrázku je odpredu dozadu Vidalići, Kustići, Zubovići a Metajna. Vzadu vpravo je mesto Pag.

Ostrov Pag, osady severnej časti Pažského zálivu

Na nasledujúcich fotografiách môžete vidieť letecké zábery takmer celého severného pobrežia jednej z najväčších zátok na Jadrane, Pažského zálivu. Jedná sa o takmer 20 km dlhý pás pevniny na ostrove Pag, ktorý oddeľuje Pažský záliv od Velebitského prielivu. Na tomto území sa nachádza celkom len šesť osád, ktoré sú situované na strane k vnútornému pobreží ostrova, tesne pri morskom brehu. Opačná strana je neobývaná a nazývaná severovýchodnou časťou ostrova Pag.

Rímske mesto Cissa

Keď sa vydáme na samý koniec Pažského zálivu, budeme sa nachádzať na pôde osady Caska, s rovnomennou štrko-piesočnatou plážou. V týchto miestach, kde v súčasnej dobe môžeme v priebehu letnej turistickej sezóny stráviť príjemné chvíle slnením a kúpaním sa v mori, stávalo začiatkom letopočtu mnohaticícové rímske mesto Cissa. Vtedajšia Novalja bola pre toto mesto iba prístavom, kde sa prechádzajúce obchodné a vojnové lode zastavovali pre doplnenie zásob potravín a najmä pitnej vody, ktorá už v tej dobe bola privádzaná do prístavu dômyselným podzemným vodovodom.

Roku 363 n. l. sa však mesto Cissa zrútilo do vôd pažského zálivu, a to následkom jedného z najväčších zemetrasení v tejto oblasti stredomoria za posledných 2000 rokov. Od zániku mesta Cissa bola udržiavaná iba malá pevnosť na neďalekom návrší sv. Juraja. Pozostatky jej stavebného materiálu a muriva sa zachovali dodnes.

Keďže od dôb Rímskeho impéria (takmer dvetisíc rokov) stúpla hladina mora asi o 150 cm, je v súčasnej dobe väčšina pozostatkov rímskeho mesta Cissa pod morskou hladinou. Na brehu dnešnej osady Caska môžeme ešte v súčasnej dobe vidieť zvyšky základov budov, stien a rozvalín, nachádzajúcich sa v blízkosti kamennej valcovej veže neďaleko pláže Caska. Pre zaujímavosť, táto veža, postavená v 19. storočí, slúžila pravdepodobne k pozorovaniu a signalizácii kŕdľov rýb - tuniakov, ktoré boli nahnané rybármi do plytkých vôd pažského zálivu, kde sa potom stali ľahkým rybárskym úlovkom. V dnešnej dobe však už nie je používaná a zostala ponechaná svojmu osudu.

Okolie Casky

Ak sa vydáme z osady Caska smerom na juhovýchod po severnej strane Pažského zálivu, budeme prechádzať v dĺžke asi 15 km dedinkami Vidalići, Kustići, Zubovići, Dražica a Metajna.

Predtým to boli len malé poľnohospodárske usadlosti, okolo ktorých sa však postupne, najmä od konca 80. rokov minulého storočia, začali stavať apartmány a domy za účelom ubytovania prázdninových hostí. Pri prejazde týmito miestami sa môžete zastaviť za dedinkou Zubovići, pri ceste vpravo, na malom odstavnom parkovisku. Odtiaľ budete mať nádherný rozhľad na väčšiu časť Pažského zálivu (Paški zaljev), Pažská brána (Paška vrata) a v pozadí potom na horský masív s horou sv. Víta 349 m n. m. a mesto Pag. Pred Vami sa bude rozkladať osada Dražica s prístupom k pláži cez strmý a tým tak trochu nebezpečný útes. V osade Dražica je však takmer nemožné zaparkovať auto, takže by ste sa odtiaľ museli vydať na spomínanú pláž pešo.

V diaľke potom uvidíte dedinku Metajna, ktorá je zároveň posledným osídleným a autom dostupným miestom východného pobrežia ostrova Pag. Jediná cesta pretínajúca tieto sporadicky osídlené miesta Vás nenechá zablúdiť. Naopak Vám poskytne zaujímavé pohľady smerom na Pažský záliv a tiež na strmé skaliská a na - hoci nevysoké, ale o to impozantnejšie pôsobiace - vápencové pohoria severovýchodnej časti Pagu.

V období mimo hlavnú turistickú sezónu, ktorá tu na Pagu, rovnako ako na väčšine pobrežia Chorvátska, začína a končí s letnými prázdninami, sa do týchto miest môžete vypraviť tiež na bicykli. Cestou sa možno zastaviť v niektorej z dedinských reštaurácií, doplniť tekutiny alebo sa posilniť pre ďalšie športové výkony. Najvhodnejším obdobím pre aktívnu dovolenku v tejto oblasti býva koniec mája, celý mesiac jún a potom mesiac september. Okrem aktívneho pohybu sa dá v tomto období aj vykúpať v mori, zrelaxovať na pláži a spríjemniť si tak chvíle aktívneho odpočinku na Pagu.

Kde sa na Pagu ubytovať

Ubytovanie pre Vašu dovolenku na ostrove Pag si môžete vybrať na stránke Ostrov Pag ubytovanie.