Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Vyskúšajte chorvátske ostrovy!

Každý rok navštívi chorvátske pobrežie státisíce českých a slovenských turistov. Do Chorvátska ich lákajú krásne kamienkové a piesočné pláže a priezračné Jadranské more. Mnoho turistov sa vracia na tradičné destinácie na pevnine, stále väčšej obľube sa ale tešia tiež chorvátske ostrovy. Ak sa rozhodnete pre Chorvátsko, ostrovy pre Vás môžu byť zaujímavou alternatívou ako stráviť letnú dovolenku. Verili by ste, že cesta na chorvátske ostrovy Brač alebo Šolta môže byť dokonca kratšia ako na Makarskú riviéru? Už v Splite vystúpite z auta a potom už sa môžete kochať výhľadmi z trajektu. Poďme sa pozrieť, čo Vám chorvátske ostrovy môžu ponúknuť...

Spoznajte chorvátske ostrovy

Niektorí turisti sa každý rok vracajú pravidelne na rovnaké miesto, často do rovnakého domu či dokonca aj apartmánu. Po rokoch sa tu poznajú s domácimi a cítia sa ako doma. Naproti tomu je mnoho tých, ktorí radi spoznávajú nové miesta. Pokiaľ tiež radi objavujete, máme pre Vás odporúčania -  vyskúšajte chorvátske ostrovy!

Chorvátske ostrovy sú dostupné

Medzi návštevníkmi sa často vyskytuje názor, že chorvátske ostrovy sú menej dostupné než tradičné letoviská na pevnine. My sme ale presvedčení, že tomu tak nie je. Na niektoré chorvátske ostrovy sa z pevniny dostanete cez most. Aktuálne vedie most na ostrovy PagKrk. Medzi ďalšie chorvátske ostrovy spojené s pevninou mostom patrí malý ostrov Murter. Chorvátske ostrovy sú dnes už veľmi dobre spojené s pevninou pravidelnými trajektovými linkami. Na ostrov Pag jazdí počas letnej sezóny (tj. od júna do konca septembra) trajekt, a to nonstop, takmer kyvadlovo. Trvá to len 15 minút. Ubytovanie na ostrove Pag ponúkame na stránke Pag ubytovanie - západná časť alebo na stránke Pag ubytovanie - východná časť.

Most na ostrov Pag Trajekty na chorvátske ostrovy Trajekty na chorvátske ostrovy

Na ostrov Pag sa z pevniny dostanete tiež 340 m dlhým mostom.

Chorvátske ostrovy Brač, Hvar i Šolta sú s pevninou dobre spojené pravidelnými trajektovými linkami.

Akonáhle sa s autom nalodíte na trajekt, môžete relaxovať alebo sa kochať výhľadmi z paluby trajektu.

Chorvátsko – ostrovy Kvarnerského zálivu

Stále väčšej obľube sa tešia ostrovy ležiace na severe chorvátskeho Jadranu - v tzv. Kvarnerskom zálive. Medzi turisticky najzaujímavejšie ostrovy Kvarnera patrí Cres, Krk, Rab a čiastočne tiež Pag. Kým ostrovy Krk a Pag sú s pevninou spojené mostom aj trajektovou linkou, na Cres a ostrov Rab sa dostanete iba trajektom. Trajekt na Rab prevádzkuje spoločnosť Rapska plovidba a plavba trvá len asi 15 minút. Trajektovú dopravu na ostatné chorvátske ostrovy zaisťuje spoločnosť Jadrolinija.

Chorvátsko – ostrovy Strednej Dalmácie

Ak chcete navštíviť Chorvátsko, ostrovy Strednej Dalmácie by nemali ujsť Vašej pozornosti. Do tejto skupiny patria chorvátske ostrovy Brač, Hvar, Šolta a vzdialený Vis.

Cesta na chorvátske ostrovy - Brač a Šolta

Najväčším ostrovom Strednej Dalmácie je Brač. Práve Brač sa medzi chorvátskymi ostrovmi teší u turistov najväčšej obľube. Už tento fakt svedčí o tom, že je tento chorvátsky ostrov ľahko dosiahnuteľný. Asi nikto by nespochybňoval dobrú dostupnosť na Makarskú riviéru - najvyhlásenejšiu turistickú oblasť chorvátskeho pobrežia. Cesta autom z Bratislavy do letoviska Tučepi - centra Makarskej riviéry - je dlhá bezmála 1000 km a časovo Vám zaberie približne 11,5 hodiny.

Ani cesta na ostrovy Brač či Šolta však netrvá dlhšie, naopak -  pre vodiča automobilu je menej náročná! Autom sa dopravíte do Splitu - cesta z Brna do Splitu cez Rakúsko je dlhá 890 km a trvá približne 10 hodín. V Splite sa nalodíte na trajekt a za 50 minút ste v Supetare na Brači. Do obľúbeného letoviská Postira je to potom už len 10 km. Trajekt do Supetaru vypláva zo Splitu 14x denne. Letovisko Sumartin na ostrove Brač je dostupné aj trajektom z mesta Makarska. Trajekt do Sumartina pláva hodinu.

Cesta trajektom zo Splitu do prístavu Rogač na ostrove Šolta trvá o 10 minút dlhšie, teda 60 minút. A ku krásnym plážam v letovisku Stomorska je to potom len 12 km. Trajekt zo Splitu do Rogača na Šolte vypláva 5x denne.

Cesta na Brač a Šoltu – náklady

Pozrime sa, koľko zaplatíte na diaľničných poplatkoch a trajektoch na ostrov Brač či Šolta v jednom smere:

  • Diaľničné poplatky Chorvátsko (diaľničný výjazd Dugopolje): 229 HRK
  • Trajekt Split - Supetar alebo Rogač (osobné auto + 2 dospelí + 2 deti 3-12 rokov): 160 + 2x 33 + 2x 16,5 = 259 HRK

Ubytovanie Brač a Šolta

Letovisko Postira - ostrov Brač Letovisko Milna - ostrov Brač Bol - ostrov Brač _MG_6963-kopie.jpg
Postira - Brač Milna - Brač Bol - Brač Stomorska - Šolta

 

Prezrite si celkový prehľad ubytovania na ostrove Brač.

Cesta na chorvátske ostrovy – Hvar

Chorvátska Madeira, levanduľový ostrov, slnečný ostrov - to všetko sú synonymá pre chorvátsky ostrov Hvar. Viete o tom, že najväčší počet slnečných dní v roku je práve na Hvare? Je to teda ideálne miesto pre dovolenku i mimo hlavnú turistickú sezónu (tj. júl a august).

Hvar si zamiluje každý, kto si chce vychutnať súkromie na pláži. Práve členité pobrežie Hvaru ukrýva veľa ľudoprázdnych zátok. V niektorých z nich sú postavené apartmánové domčeky a môžete tu zažiť dovolenku v štýle robinzonád. Iné zátoky sú úplne neobývané.

Cesta na Hvar

Ako sa na Hvar dostanete? Hvar patrí medzi tie chorvátske ostrovy, ktoré s pevninou žiadny most nespája, aj keď ho od chorvátskeho pobrežia delí len 5 km Jadranského mora. Na ostrov sa môžete dostať trajektom, a to dvoma spôsobmi:

Varianta 1: Trajektom z Drveniku do Sučuraji

Drvenik je malé turistické mestečko na Makarskej riviére. Vzdialenosť z Bratislavy do Drveniku je približne 980 km. Z Drveniku potom 11x denne vypláva trajekt do Sučuraja na ostrove Hvar. Jazda týmto trajektom trvá 35 minút.

Ak sa rozhodnete pre túto variantu, na diaľničných poplatkoch v Chorvátsku a trajekte v jednom smere zaplatíte:

  • Diaľničné poplatky Chorvátsko (diaľničný výjazd Šestanovac): 245 HRK
  • Trajekt Drvenik - Sućuraj (osobné auto + 2 dospelí + 2 deti 3-12 rokov): 108 + 2x 16 + 2x 8 = 156 HRK

Varianta 2: Trajektom zo Splitu do Stari Grad

Druhá varianta cesty na Hvar vedie zo Splitu. Cesta z Bratislavy do Splitu je dlhá 890 km. Zo Splitu vyráža trajekt 7x denne do Stari Gradu na ostrove Hvar. Cesta trajektom trvá 2 hodiny. Počas tejto doby si môže vodič v aute pokojne zdriemnuť. Na tejto trase jazdí veľký trajekt, kde si môžete dať kávu alebo jedlo v reštaurácii.

Ak sa rozhodnete pre cestu trajektom zo Splitu, na diaľničných poplatkoch v Chorvátsku a trajekte v jednom smere zaplatíte:

  • Diaľničné poplatky Chorvátsko (diaľničný výjazd Dugopolje): 229 HRK
  • Trajekt Split - Stari Grad (osobné auto + 2 dospelí + 2 deti 3-12 rokov): 318 + 2x 47 + 2x 23,5 = 459 HRK

Ktorú trasu na Hvar zvoliť?

Pri prvej variante, teda ceste až do Drveniku, najazdíte viac km v aute, ale zaplatíte menej na poplatkoch. Niektorí návštevníci Hvaru tvrdia, že cesta východným cípom Hvaru so zákrutami a krásnymi výhľadmi je nezabudnuteľným zážitkom... Varianta trajektom zo Splitu je pre vodičov určite menej náročná, ale finančne vyjde drahšie. Určite záleží aj na tom, do ktorého letoviska na Hvare smerujete.

Ubytovanie Hvar

Apartmány Maslina - Hvar - severné zátoky Apartmány Lavanda - Hvar - severné zátoky Apartmány Rubin - Pokrivenik - Hvar - severné zátoky Apartmány Ruža - Pokrivenik - Hvar - severné zátoky
Apartmány Maslina Apartmány Lavanda Apartmány Rubin Apartmán Ruža
Apartmány Cico - Pokrivenik - Hvar - severné zátoky Apartmány Biserka - Hvar - Ivan Dolac Apartmány Milna 10 - Hvar - Milna  
Apartmány Cico Apartmány Biserka Apartmány Milna 10  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prezrite si celkový prehľad ubytovania na ostrove Hvar.

Dovolenka Chorvátsko ostrovy

Niekto by mohol namietnuť, prečo cestovať na chorvátske ostrovy, keď je možné zostať napríklad na obľúbenej Makarskej riviére. Ak ale máte aspoň trochu objaviteľskú povahu, ľahko si sami odpoviete. Chorvátske ostrovy Vám ponúkajú nové miesta k poznaniu, krásnu prírodu aj unikátne historické pamiatky. Svoju oddychovú dovolenku v Chorvátsku môžete doplniť o poznávanie. To sa bude určite páčiť aj starším deťom.

Vydajte sa do romantických vnútrozemských osád chorvátskych ostrovov a uniknite turistickému ruchu na pobreží. Ak túžite po súkromí na pláži, ostrovy Chorvátska Vás nesklamú. Dovolenka na chorvátskych ostrovoch Vám učaruje, bez zveličenia objavíte úplne iné Chorvátsko. Nebojte sa cesty na chorvátske ostrovy!

Cesta do Chorvátska

Zdá sa Vám cesta do Chorvátska dlhá? Rozložte si ju do dvoch dní a spoznajte národný park Plitvické jazerá! Na stránke Ubytovanie Plitvické jazerá Vám doporučujeme ubytovanie v okolí Plitvíc.