ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Koraly žijú iba v čistej teplej vode (25 - 29 st.) s vysokou a stabilnou slanosťou a stabilnými morskými prúdmi. K svojmu životu potrebujú tiež symbiózu s určitou riasou (rod Zoochlorella), ktorá im poskytuje kyslík a potravu. Vidíme, že podmienok, ktoré koral vyžaduje ku svojej existencii, je mnoho a v moriach dnešného sveta (znečistenie, hospodárske využitie) sa ťažko hľadajú miesta, ktoré im vyhovujú. Pri optimálnych podmienkach narastú koraly ročne cca o 2-8 mm. Kolónie na Jadrane dorastajú do 30 cm, do hrúbky 3 - 15 mm. Farba jadranských koralov je rumelková alebo sýto červená. Tam, kde koraly žijú, sú prísne chránení a nemožno ich nekontrolovane "loviť", ako tomu bolo u minulých storočiach.

Využitie koralu

Vápenaté kostry sa už v stredoveku používali na výrobu šperkov. Lov koralov bol vždy nebezpečnou prácou vo všetkých častiach sveta, a preto boli tieto šperky cenené a žiadané. Strediskom spracovania koralov na Jadrane bol ostrov Zlarin v Šibenickom súostroví. História spracovania koralov tu začala už v 15. storočí a najväčšieho rozmachu dosiahla v 19. storočí. Hoci jediná spracovateľská dielňa je dnes práve v rovnomennej obci na Zlarin, profesii hrozí zánik. Lovci korálov za vlády Benátčanov museli všetky úlovky odovzdávať a ponechanie si hoci aj drobných kúskov bolo tvrdo trestané prácou na galejach.

V Stredozemnom a Jadranskom mori žije koral v hĺbkach najčastejšie okolo 40 m (niekedy až v 100 m). So značným znečistením Jadranu z mnohých miest vymizol. Dnes je lov koralov na Jadrane prísne kontrolovaný a zostávajúce kolónie sú predmetom ochrany. Ak sa dostanete do Šibenickej oblasti, využite možnosť navštíviť aj tento ostrovček so zaujímavou históriou spojenou s lovom a spracovaním koralu na Jadrane. Na ostrove sa rozvíja aj turistický ruch, môžete sa sem vydať na výlet loďou (pravidelné spojenie z Vodíc aj zo Šibeniku). Nájdete tu príjemné pláže a všetky druhy ubytovania.

Kam za koralom červeným v Chorvátsku

Zlarin (ostrov o veľkosti cca 8 km2) je cieľom mnohých jachtárov, ktoré sem privádza okrem iného aj blízkosť Kornatských ostrovov. Športový rybári tu s úspechom lovia "plody mora". Dobré terény sú tu aj pre potápačov. Vody okolo tunajších ostrovov sú známe svojou mimoriadnou čistotou. Pozorovať môžete nielen koral červený, ale aj rohovitku červenú, trsovník žltý, trsovník součkovitý a machovku korálovitú. Zlarin vyhľadávajú ako obľúbený víkendový cieľ obyvatelia blízkeho Šibeniku. Cez sviatky a ľudové slávnosti je možné v Zlarine vidieť obzvlášť krásne a nezvyčajné ľudové kroje, najmä ženské.

Vyberte si zo širokej ponuky apartmánov po celom pobreží Chorvátska!

Destinácie Chorvátska na mape