Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Korčula - mesto plné histórie

Mesto Korčula leží na malom polostrove na severovýchode ostrova Korčula (takmer naproti mesta Orebić na protiľahlom Pelješaci). Korčula je pravdepodobne najväčším lákadlom pre turistov.

Korčula patrí k najcennejším mestským pamiatkovým rezerváciám na chorvátskom pobreží. Skladá sa zo starého mesta (na malom polostrove oválneho tvaru, barokového predmestia (pod starými hradbami) a z nových častí (pozdĺž pobrežia na východ a na západ od starého centra).

Dnes v Korčule žije okolo 3000 obyvateľov, a najväčší počet ich býva v nových štvrtiach. Mesto je sídlom administratívnej správy mesta, ktorá spravuje časť ostrova a ďalšie mestá: Žrnovo, Pupnat, Čara a Račišće, v ktorých žije celkovo asi 6000 obyvateľov.

Korčula - mesto vína, olív a levandule

Mesto Korčula je známe svojimi výbornými bielymi vínami, napr. Pošip, Rukatac a Grk. Okrem vína sa tu vyrába aj olivový olej a jedným z najbežnejších miestnych suvenírov je tiež levanduľa a jej produkty.

Korčula - uličky ako rybia kostra

Sieť úzkych uličiek usporiadaných do tvaru rybej kostry nevznikla náhodou. V lete sa tu vďaka tomuto dômyselnému usporiadaniu udržal príjemný chládok, a to aj v tých najteplejších mesiacoch. V zime bolo mesto Korčula chránené pred prudkými vetrami, tzv burou. Dnes nájdete v týchto uličkách množstvo obchodíkov so suvenírmi, výborné štýlové reštaurácie a vinárne a zažijete neopakovateľnú atmosféru.

Korčula - domov Marca Pola

Najznámejším menom, ktoré je neodmysliteľne s Korčulou späté, je Marco Polo, známy cestovateľ. Hoci existujú tvrdenia, že sa narodil v chorvátskom Šibeniku, je pravdepodobné, že práve Korčula je jeho rodným miestom. Či tak alebo tak, je to dnes Korčula, kde Vás meno Marca Pola bude sprevádzať na každom kroku.

História a pamiatky mesta Korčula

Mesto Korčula má bohatú históriu. Väčšina pôvodných mestských hradieb dnes už neexistuje, zachovali sa tu však veže a piliere a v starom centre môžete na stavbách obdivovať ako gotiku, tak i renesanciu. Za zmienku stojí veža Revelin z 15. st., kostol Sv. Michaela, katedrála Sv. Marka, Biskupov palác s pokladnicou, Mestské múzeum, dom Marca Pola, Galéria ikon a kostol Všetkých svätých.

Pevnost Forteca - vyhlídka na Korčulu

Približne hodinu chôdze po mestskej promenáde a ďalej do kopca lesom sa na čistine vo výške 86 m n. m. nachádza stará kamenná tvrz Forteca. Cestou k nej sú dve vyhliadky na staré mesto. Cestu stojí vážiť predovšetkým večer, kedy je mesto Korčula osvietené zapadajúcim slnkom.

Ako na Korčulu?

Z trajektového prístaviska Dominće (len 2,5 km východne od mesta Koérčula) vyplávajú trajekty do Orebića (polostrov Pelješac) a do Drvenika (južná časť Makarskej riviéry). Ďalej tu fungujú rýchle trajektové linky Rijeka - Zadar - Split - Stari Grad (Hvar) - Korčula - Sobra (Mljet) - Dubrovnik - Bari (Taliansko). Zastávku majú v Korčule aj medzinárodné trajekty do Ancony v Taliansku (zo Splitu a Starigradu na Hvare).

Korčula - tip na výlet

Ak trávite dovolenku v letovisku Orebić na polostrove Pelješac, nenechajte si ujsť príležitosť a urobte si individuálny výlet do mesta Korčula.

Pláže Korčula a okolie

Priamo v meste Korčula je niekoľko okruhliakových pláží s pozvoľným vstupom do mora.

Západným smerom od mesta je niekoľko zátok s krásnymi okruhliakovými plážami, napr. pláže Tri Žala.

Východným smerom od Korčule leží letovisko Lumbarda, vyznačujúca sa piesočnými plážami (naozaj jemný piesok vhodný aj na formovanie "koláčikov"). V okolí Lumbardy sú aj ďalšie piesočné pláže - Bilin Žal a Pržina.

Na protiľahlých ostrovčekoch Vrnik, Badija či Stupa si prídu na svoje naturisti (kúpanie v štýle FKK).

 

Ubytovanie Korčula

Možnosti ubytovania sú v Korčule a v jej okolí veľmi pestré. Nájdete tu hotely aj apartmány. Najvyššie ceny za ubytovanie sú v srdci starého mesta.

4,5 km západne od mesta KORČULA ponúkame ubytovanie hneď pri pláži (okruhliakové pláže Tri Žala):

Apartmány Ante, Korčula
Apartmány Ante, Korčula

V letovisku LUMBARDA (6 km východne od mesta Korčula) ponúkame ubytovanie v týchto apartmánoch priamo pri morskom pobreží a blízko piesočnej pláže Tatinja:

Apartmány Jolanda, Lumbarda, ostrov Korčula
Apartmány Jolanda,
Lumbarda

 

Ďalej na ostrove Korčula ponúkame ubytovanie v letoviskách PRIGRADICAMIKULINA LUKA a PRIŽBA

Apartmány Emily, Prigradica, ostrov Korčula Apartmány Fredi, Prigradica, Korčula
Apartmány Emily,
Prigradica
Apartmány Fredi,
Prigradica
Apartmány Vicio, Prigradica, ostrov Korčula Apartmány Sepić, Mikulina Luka, ostrov Korčula
Apartmány Vicio,
Prigradica
Apartmány Sepić,
Mikulina Luka
Apartmány Joško, Prižba, ostrov Korčula Apartmány Matej, Prigradica - ostrov Korčula
Apartmány Joško,
Prižba
Apartmány Matej,
Prigradica

 

Korčula loďou

Mesto Korčula navštívite aj pri plavbe loďou na trase 2 – Stredná a Južná Dalmácia, pri okružnej plavbe na trase 5 – Južná Dalmácia alebo pri cykloplavbe 2 - Dalmácia.