ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Pláže na ostrove Lopud

V Lopudskom zálive (Lopudski zaljev) na severovýchode ostrova sú piesčité i oblázkové pláže. Pláže nájdete aj priamo v centre mestečka Lopud, ktoré sa v tomto zálive nachádza. Najpreslávenejšia a najnavštevovanejšia je pláž v zátoke Šunj na juhovýchodnom pobreží ostrova. Do zátoky Šunj môžete dôjsť pešo (cca 30 min.) po ceste z betónových panelov. Cesta vedie čiastočne lesom. V letnej sezóne sa sem môžete zviesť elektrickým vláčikom. Krásna pláž z jemného piesku v zátoke Šunj má pozvoľný vstup do mora, je teda ideálny pre deti. Na pláži je občerstvenie, požičovňa lehátok, slnečníkov a vodných bicyklov. Návštevníkov očarí nielen miestna príroda, ale aj možnosti športového vyžitia - sú tu výborné podmienky na športové potápanie a podmorský rybolov.

Geografia

Od pevniny je Lopud oddelený Koločepským prielivom (Koločepski kanal). Od ostrova Koločep je Lopud oddelený Koločepskou úžinou (Koločepska vrata), od ostrova Šipan Šipanska úžinou (Šipanska vrata). Pri severozápadnej strane Lopudu je útes Sveti Mihajlo, na juhovýchode súostrovie Skupio. Najvyšší bod na ostrove Lopud dosahuje výšky 216 m. Stredom ostrova sa tiahne úrodné vápencová pole - slnečné a chránené, kde sa pestuje vinič, olivovníky a južné ovocie.

Podnebie Lopud

Ostrov Lopud má priaznivé klimatické podmienky a vysokú insoláciu (2584 hodín slnečného svitu za rok). Lopud má vlastné zdroje vody. Vďaka týmto podmienkam je tu nádherná stredomorská vegetácia. Darí sa tu aj dovezeným subtropickým rastlinám (palmám, citrusom a ďalším). Tunajšie olivovníky dávajú podľa odborníkov spolu s olivovníkmi na ostrove Šipan najkvalitnejší olej.

Mestečko Lopud

Jediná obec na ostrove je Lopud - prístav, turistické letovisko a obľúbený výletný cieľ. Leží v širokej Lopudskej zátoke na západnom pobreží ostrova. Zátoka je súčasne vyhľadávanou plážou. Lopud vyniká bohatou vegetáciou (palmy, agávy...), príjemným miernym podnebím a vysokou insoláciou.

História ostrova Lopud

Niekdajšia grécka osada sa nazývala Delaphodia. Rimania, ktorí ostrov ovládli v 2. storočí pred n. l., ho pomenovali Lafota. Od 11. storočia bola história ostrova spojená s Dubrovnícku republikou, ktorej súčasťou bol Lopud až do zániku republiky začiatkom 19. storočia. Dubrovník ovplyvnil ako historický vývoj Lopudu, tak aj jeho architektúru a hospodárstva. Najstaršie pamiatky na ostrove sú zrúcaniny niekoľkých stredovekých kostolíkov na rôznych miestach ostrova - kostolík sv. Petra, sv. Mikuláša, sv. Eliáša a sv. Jana. Vďaka historickému spojeniu s Dubrovníckou republikou, ku ktorej celý ostrov Lopud patril, nadobudol podobnú architektonickú tvárnosť ako Dubrovník, čo zvyšuje jeho príťažlivosť a malebnosť. Nad prístavom Lopud stojí františkánsky kláštor z 15. storočia (od 19. storočia je opustený). Kláštorný mariánsky kostol Gospa od Spilice z 15. až 16. storočia má mnohé cenné obrazy.

Z niekdajších honosných lopudských palácov a letohrádkov (väčšinou si ich vzhľadom k priaznivej lopudskej klíme stavala dubrovnícka šľachta) je obnovený len jediný, a to palác rodiny Đorđić-Mayneriov na nábreží, s krásnym parkom. Z ostatných palácov, vrátane Kniežacieho, veľa nezostalo. Viditeľné sú aj pozostatky pevnosti na polostrove pri vjazde do prístavu, ktorá v časoch slávy strážila a chránila mesto. Vo veľmi dobrom stave je naopak obnovený kostol Sv. Trojice (Sveto Trojstvo) zo 16.-17. storočia, ktorý stojí pred vjazdom do prístavu.

Osud Lopud bol úzko spätý s Dubrovníkom aj tým, že všetku tunajšiu architektonickú nádheru a umelecké bohatstvo zničilo v pár minútach (rovnako ako v Dubrovníku) osudové zemetrasenie v r. 1667, ktoré najmä mesto Lopud takmer zrovnalo so zemou. Na rozdiel od Dubrovníka, zdevastované mesto Lopud svoju slávu už nikdy neobnovilo. Nebola priaznivá ani celková ekonomická situácia - ťažisko svetového obchodu sa stále výraznejšie presúvalo zo Stredomoria na brehy Atlantického oceánu, a tak Lopud zostal v troskách. Niekdajší rozkvet Lopudu bol spojený s moreplavbou a s postavami slávnych moreplavcov, ktorí pochádzali z Lopudu. Medzi najvýznamnejších patril M. Pracat, ktorý svoje obrovské imanie odkázal Dubrovníckej republike. Ďalej potom majiteľ lodí a bojovník Vice Bune, ktorý Španielom vybojoval so svojou flotilou nejedno víťazstvo.

Turizmus na ostrove Lopud

Ostrov Lopud si začiatkom 20. storočia začal získavať obľubu návštevníkov Jadranu. Najmä obdobie medzi oboma svetovými vojnami prinieslo ostrovu veľkú návštevnosť, hlavne z Československej republiky. Vtedy tu už boli dva hotely a niekoľko penziónov. Lopud bol obľúbeným miestom českého básnika, spisovateľa a politika Viktora Dyka. Ten sa v roku 1931 v zátoke Šunj pri kúpaní v dôsledku zlyhania srdca utopil. Pri ceste z mesta Lopud do zátoky Šunj (30 minút) mu bol vybudovaný pomník, ktorý nie je v súčasnej dobe v dobrom stave. Už dlhšiu dobu sa pripravuje jeho obnova. Okrem pláže v zátoke Šunj, ktorá je pokladaná za jednu z najkrajších na južnom Jadrane (jemný piesok, pozvolovný vstup do mora), sú ďalšie piesčité pláže v Lopudskej zátoke.

Pre ostrov Lopud sú príznačné kamenné domy, obklopené záhradami s palmami, pomarančovníky a ďalším subtropickým rastlinstvom. Nájdete tu tiež trosky niekdajších výstavných domov, letohrádkov a kláštorov. Veľmi príjemné sú prechádzky po ostrove, napríklad po odbočke od Dykovej cesty k mariánskemu kostolíku Gospa Šunjska nad zátokou Šunj. Kostolík bol prestavaný v 17. storočí a vyniká bohatým vnútorným vybavením - obrazy, plastiky, vyrezávaný mobiliár.

Vojna v 90. rokoch a nasledujúce násilné prerušenie priaznivého trendu vo vývoji cestovného ruchu na Jadrane narušili aj ďalší rozvoj Lopudu ako turistického letoviska. Na Lopude nájdete ubytovanie v hoteloch aj v súkromných apartmánoch.

Doprava na Lopud

Ostrov Lopud má lodné spojenie s Dubrovníkom. Turisti ho často navštevujú k jednodňovým výletom. Lopud je ostrov bez automobilovej premávky (trajekty sem nejazdia), rovnako ako susedný Koločep.

Vyberte si zo širokej ponuky apartmánov po celom pobreží Chorvátska!

Destinácie Chorvátska na mape

 

Spoznajte Chorvátsko za 7 dní. Objavujte skryté pláže, históriu a nádherné ostrovy.

Dovolenka na lodi v Chorvátsku