Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Okružné plavby loďou 3: Stredná Dalmácia, Chorvátsko

Plavba 3: Stredná Dalmácia

SPLIT – OMIŠ / BRAČ (Pučišća) – KORČULA – LASTOVO – RAVNIK (Zelená jaskyňa) – KOMIŽA/VIS – BIŠEVO (Modrá jaskyňa)HVAR (Stari Grad) – BRAČ (Bol) – SPLIT

8-dňová okružná plavba loďou zo Splitu. Polpenzia v cene.

Ak ste milovníci prírody, potom je táto plavba loďou určená práve vám. Hoci sa vypláva zo Splitu, pozriete sa až na vzdialené ostrovy Vis, Lastovo a málo známy Ravnik s prírodným fenoménom Modrá a Zelená jaskyňa. Navštívite historický Starigrad na Hvare i vzdialenejšiu Korčulu s jej majestátnymi hradbami. To všetko je poprekladané kúpaním v romantických zátokách chorvátskych ostrovov. Čerešničkou na torte je kúpanie na pláži Zlatni rat na ostrove Brač.

Táto plavba sa koná len v dvoch termínoch: 17.6. a 19.8.2018

Plavba s vyplávaním 3.6.2018 je v štýle FKK.

Program plavby

Deň 1 - Sobota: SPLIT – OMIŠ alebo ostrov BRAČ (mesto PUČIŠĆA)

Loď vypláva zo splitského prístavu o 13:00, pláva pozdĺž dalmátskeho pobrežia na juhovýchod, cestou je zastávka na kúpanie. Loď ďalej pokračuje do Omiša alebo do mestečka Pučišća na ostrove Brač. Výber závisí od aktuálnej situácii ohľadom voľných miest v týchto prístavoch. Omiš je malebné mestečko s príkrymi skalnatými horami, kde do mora vteká rieka Cetina. Možnosť vyskúšať splavovanie rieky na raftoch (cena 30 €/osobu), šplhať sa po starodávnych mestských hradbách, zahrať si plážový volejbal alebo sa len tak prechádzať starým mestom a obdivovať mnohé historické monumenty. Pučišća je typické mediteránske mestečko, situované na severnej strane ostrova Brač, v hlbokej zátoke. Je to kolíska svetovo presláveného bračského mramoru a nachádza sa tu jedna z mála kamenárskych dielní v Európe (možnosť navštíviť túto dielňu). Pučišća môže ponúknuť aj krištáľovo čisté more, nádhernú prírodu, domácku kuchyňu, víno a olivový olej. Prenocovanie na lodi v prístave. Prehliadka historického mesta Split bude možná v piatok po návrate lode do Splitu.

Fotografie mesta Split

Deň 2 - Nedeľa: OMIŠ alebo ostrov BRAČ (mesto PUČIŠĆA) – ostrov KORČULA

Loď pláva k ostrovu Korčula - rodnému miestu cestovateľa Marca Pola. Cestou zastávka na kúpanie. Obed na lodi buď na konci polostrova Pelješac alebo v tichej zátoke Kneža na ostrove Korčula. Príchod na ostrov Korčula neskôr popoludní, možnosť samostatnej prehliadky historického mesta Korčula. Prenocovanie na lodi v prístave.

Fotografie mesta Korčula

Deň 3 - Pondelok: ostrov KORČULA – ostrov LASTOVO

Loď pláva k ostrovu Lastovo (od pobrežia najvzdialenejšiemu obývanému chorvátskemu ostrovu) do prístavu Ubli. Možnosť samostatnej návštevy miestnej prírodnej rezervácie či prehliadka historického mestečka Lastovo, typického svojimi malými kostolmi a netradičnými komínmi. Ostrov Lastovo je obklopený veľkým množstvom menších ostrovčekov s plážami a zátokami, vhodnými najmä na šnorchlovanie. Prenocovanie na lodi v prístave.

Fotografie ostrova Lastovo

Deň 4 - Utorok: ostrov Lastovo - ostrov Ravnik (Zelená jaskyňa) - ostrov VIS (mesto Komiža alebo VIS)

Loď pláva k ostrovu Vis, ktorý bol pre turistov po mnoho rokov uzatvorený - vďaka svojej strategickej geografickej polohe tu mala dlhé roky svoju základňu chorvátska námorná flotila. Vďaka mnohoročnej izolácii sa ostrov Vis príliš nezmenil. Na Vise môžete aj dnes zažiť Stredozemie, aké bývalo v dávnych dobách, a preto je zaujímavé ho navštíviť. Blízko Visu sa nachádza malý ostrov Ravnik s prírodnou zaujímavosťou - Zelenou jaskyňou (Zelena špilja). Svoj názov dostala podľa neobvyklého svetla v jaskyni odrážajúceho sa od dna. Možnosť kúpania. V závislosti na aktuálnej situácii v prístavoch loď ďalej pláva do mesta Komiža alebo mesta Vis. Komiža je typické stredomorské mestečko na západnej strane ostrova Vis. Možnosť prechádzky mestečkom, bohatým svojimi historickými stavbami a úzkymi uličkami alebo po niektorej z miestnych okruhliakových pláží na východnej strane mestečka, kde vyviera na povrch aj sladká voda. Mesto Vis leží na severnej strane ostrova Vis a bolo vybudované v blízkosti pozostatkov antického Issa - prvého osídleného centra v Chorvátsku, vybudovaného Grékmi v 4. st. pred n. l. Možnosť návštevy rímskych rozvalín, mestského múzea či prechádzky po pobreží. Prenocovanie na lodi v prístave.

Deň 5 - Streda: ostrov VIS (mesto KOMIŽA alebo VIS) – ostrov BIŠEVO (Modrá jaskyňa) – ostrov HVAR (mesto STARIGRAD)

Loď pláva k malému ostrovu Biševo - návšteva prírodnej zaujímavosti Modrá jaskyňa (Modra špilja). Možnosť návštevy bude závisieť na podmienkach počasia. Po krátkej návšteve druhého z mestečiek, kam loď predchádzajúci deň nedoplávala (Komiža alebo Vis), loď vypláva k ostrovu Hvar do mesta Stari Grad. Voľné popoludnie - možnosť prechádzky starým mestom. Prenocovanie na lodi v prístave.

Deň 6 - Štvrtok: ostrov HVAR (mesto STARIGRAD) – ostrov ŠOLTA (mesto STOMORSKA)

Loď pláva k ostrovu Brač. Kúpanie v letovisku Bol na pláži Zlatni Rat (jedna z najznámejších a najkrajších pláží v Chorvátsku). Zlatni Rat (Zlatý roh) je mys, ktorého okruhliakový výbežok sa pohybuje zo strany na stranu podľa smeru vetra a vĺn. Bol je typické rybárske mestečko s krásnou širokou promenádou tienenou urastenými borovicami. Vynikajúce reštaurácie. Prenocovanie na lodi v prístave Bol.

Deň 7 - Piatok: ostrov ŠOLTA (mesto STOMORSKA) – SPLIT

Posledný deň bude čas najmä na kúpanie, a to na rôznych plážach ostrova Šolta alebo susednom ostrove Brač. Popoludní príchod do Splitu, druhého najväčšieho chorvátskeho mesta. Split je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO. Nachádzajú sa tu rímske stavby, predovšetkým unikátny Diokleciánov palác zo 4. st. n. l. Možnosť samostatnej prehliadky mesta alebo sa môžete zúčastniť organizovanej prehliadky s anglicky hovoriacim sprievodcom (cena 10 €/osobu). Prenocovanie na lodi v prístave v Splite.

Deň 8 - Sobota: SPLIT

Posledný deň, raňajky na lodi a ukončenie programu.

Pozor! Kapitán lode si vyhradzuje právo na zmenu trasy z dôvodu nepriaznivého počasia.

Možnosť fakultatívnych výletov

1) Rafting na rieke Cetina:

  • zvoz minibusom
  • dĺžka: 3 hodiny
  • cestou vodopády, kaňony, skryté jaskyne, lesné porasty
  • kedy: v sobotu (prvý deň plavby)
  • cena: 34 €/osobu

2) Výlet autobusom zo Splitu do mesta Mostar v Bosne a Hercegovine:

  • Celodenný výlet autobusom zo Splitu do mesta Mostar, ktoré je zapísané na zozname UNESCO
  • návšteva unikátneho Starého Mosta (Stari Most), ktorý je dokladom dlhoročnej tureckej nadvlády, starého bazáru, mešity a typického tureckého domu
  • kedy: v sobotu (po ukončení pobytu na lodi)
  • cena: 68 €/osobu
  • nutnosť pasu

Fakultatívne výlety sa dohovárajú až na lodi - ich realizácia môže závisieť od počtu záujemcov.